Az indiai születésű brit író éppen előadást készült tartani egy irodalmi fesztiválon a Chautauqua Intézetben, már a színpadon állt, amikor támadója rávetette magát, és egy késsel többször megszúrta. Mentőhelikopterrel vitték kórházba, megműtötték, lélegeztetőgépen volt, de vasárnap levették róla.
Frissítés: két nappal a támadás után levették a lélegeztetőgépről Salman Rushdie-t, újra tud beszélni, de félő, hogy az egyik szemére nem fog látni.
A pénteki támadás gyanúsítottját, a 24 éves Hadi Matart még a helyszínen elfogták, letartóztatásban van, ártatlannak vallotta magát. Matar az Egyesült Államokban, Kaliforniában született Libanonból emigrált szülők gyermekeként. Nemrég költözött a New Jersey állambeli Fairview-ba. Az NBC News értesülése szerint a rokonszenvezett az iráni Iszlám Forradalmi Gárdával.
A Rushdie elleni támadás során a férfi egy másik személyt is könnyebben megsebesített, azt, aki a színpadon moderálta volna volna az iró előadását a New York állambeli rendezvényen.
A helyszíni fotókon az látható, ahogy a földön fekvő, a nyakán és a hasán is megsebesített írót többen ápolják, mielőtt kórházba viszik. A BBC idézi a rendőrség tájékoztatóját, amely szerint egyelőre nem tudni, mi volt a támadó indítéka. A gyanúsítottnak volt belépője a fesztiválra.
A Buffalo News tudósítója szemtanúk elmondása alapján arról számolt be a BBC-nek, hogy a késelő a közönség soraiból szaladt fel fekete maszkban a színpadra, ahol legkevesebb tízszer megszúrta az írót. Később kiderült, hogy Rushdie-t az arcán, a nyakán és a hasán érték szúrások. Néhány perc ápolás után a saját lábán hagyta el a színpadot, de a mentőhelikopterhez már hordágyon vitték.
Évekig bujkálni kényszerült
A 75 éves Rushdie az Iránban betiltott Sátáni versek szerzője. A könyvet sok muszlim istenkáromlónak tartja. Egy évvel 1988-as megjelenése után Irán akkori vezetője, Homeini ajatollah fatvát mondott Rushdie-ra, halálra ítélve őt. Ettől kezdve az író állandó védelem alatt élt, évekig bujkálni kényszerült.
Az iráni kormány elhatárolódott Homeini rendeletétől, de a Rushdie-ellenes indulatok nem csillapodtak. 2012-ben egy félhivatalos iráni vallási alapítvány 2,8 millió dollárról 3,3 millióra emelte a Rushdie-ra kitűzött vérdíjat. Az irodalmi Nobel-díjat 2016-ban odaítélő svéd bizottság elítélte a fatvát, mondván, a Rushdie haláláért ígért pénzjutalom kirívó nemzetközi jogsértés.