Az elnökválasztás második fordulója előtt Románia sokkban, egyértelmű a radikális jobboldal előretörése. A sokszor szélsőséges Călin Georgescu ellenfele a liberális Elena Lasconi lesz. A centrum összezárt, de így is elképzelhető, hogy Călin Georgescu lesz Románia következő elnöke. A választásokról az erdélyi Borbáth Endrével, a Heidelbergi Egyetem kutatójával beszéltünk.
Ha meg szeretné nézni a videót, itt megteheti:
Ha meghallgatná, akkor idekattintson:
A podcast legfontosabb állításai:
(1) Romániában mindig jelen voltak a politikában a szélsőségesek: 2000-ben a nacionalista, magyarellenes Nagy-Románia Párt az elnökválasztás második fordulóját is megélte, de Călin Georgescu sikere így is váratlan volt.
(2) A jelenlegi miniszterelnök, Marcel Ciolacu szinte biztos befutónak számított az első fordulóban; a kérdés leginkább az volt, hogy ki lesz a szociáldemokrata politikus ellenfele. Ciolacu végül ötezer szavazattal lemaradt a második Elena Lasconi mögött.
(3) „Ha behunyjuk a szemünket, és elképzelünk egy olyan választást, amit külföldi titkosszolgálatok meghekkeltek – mondjuk Oroszország –, akkor valami olyasmit látunk magunk előtt, mint a román államelnök-választás első fordulója” – fogalmazott Borbáth Endre a lehetséges orosz befolyásolásról.
(4) Georgescu kifejezetten erős volt a diaszpórában. Ez azért fontos, mert a külföldön élő románok általában véleményvezérek a családjukban, a barátaik között – ez pedig segítette a radikális politikust.
(5) Az eredmények kialakulásában szerepet játszhatott, hogy a szociáldemokrata szavazók egy része bizony a radikális jobboldali Georgescura szavazhatott, míg a jobbközép Nemzeti Liberális Párt-választók egy része a progresszív Lasconira. A román politika sajátossága, hogy a balközépnek mondott PSD inkább nacionalista, mint a jobbközép PNL. Ez a két párt alkotta a román kormányt eddig. Vélhetően valamennyire büntették őket a koalícióért.