A párizsi törvényhozás arra szólította fel az Európai Uniót, hogy hivatalosan is minősítse terrorszervezetnek az orosz katonai magánvállalatot.
A francia parlamentben egyhangú szavazással elfogadott, nagyrészt szimbolikus jelentőségű határozat szerzője, a kormánypárti Benjamin Haddad reményét fejezte ki, hogy a lépés ösztönzőleg fog hatni az EU többi huszonhat tagállamára is.
„Akárhol is tevékenykednek, a Wagner tagjai instabilitást és erőszakot terjesztenek. Ölnek és kínoznak. Mészárolnak és rabolnak. Megfélemlítenek és manipulálnak szinte teljes büntetlenség mellett” – húzta alá.
Rámutatott, hogy nem egyszerű zsoldosokról van szó, akiket a pénzéhség hajt, hanem „Malitól Ukrajnáig olyan stratégiát követnek, amely támogatja Putyin elnök rezsimjének agresszív politikáját a demokráciáinkkal szemben”.
Ehhez kapcsolódóan: Maradjanak Bahmutban, vagy árulónak bélyegzik őket – mondták az orosz zsoldosok főnökének
Volodimir Zelenszkij ukrán államfő köszönetet mondott a francia Nemzetgyűlésnek, és más országokat is a példa követésére szólított fel.
„A terrorizmus minden megnyilvánulását el kell pusztítani, minden terroristát el kell ítélni” – szögezte le.
A terrorszervezetté nyilvánítás nyomán az EU tagállamai befagyaszthatnák a Wagner, valamint a tagok vagyonát, az európai cégeknek és állampolgároknak pedig tilos lenne üzletelniük a magánhadsereggel.
A zsoldoscsoporttal és vezetőjével, az orosz elnökhöz közel álló Jevgenyij Prigozsinnal szemben ugyanakkor már több szankciót is elrendelt az Európai Unió. A Putyin séfjeként is ismert üzletember vagyonát 2020-ban zárolták a Wagner líbiai tevékenysége miatt.
Ehhez kapcsolódóan: „Éjjel-nappal temetik őket” – Wagner-zsoldosok sírjai tűnnek fel Oroszország-szerte
Catherine Colonna francia külügyminiszter rámutatott, hogy az EU-szintű terrorszervezetté nyilvánítás nem járna különösebb jogi következményekkel, azonban nem szabad alábecsülni a lépés szimbolikus jelentőségét, ezáltal például kétszer is meggondolnák egyes országok, hogy a Wagnerhez forduljanak-e.
A terrorszervezetek európai uniós jegyzékében jelenleg tizenhárom személy és huszonegy szervezet található, például az al-Káida és az Iszlám Állam.
Az észt és a litván parlament már korábban terrorszervezetnek minősítette a Wagner-csoportot.