Az eredetileg tervezett 22 ezer pedagógus közül végül csak 5451 vesz részt a 2024. évi minősítési eljárásba – tudta meg az Oktatási Hivataltól (OH) a Népszava. A résztvevők számának csökkenését az tette lehetővé, hogy tavaly még kötelező volt a Pedagógus II. fokozat elérése, az idei évtől már nem az.
Több mint 16 ezer pedagógus végül úgy döntött, hogy inkább nem kér a minősítésből. A lap szerint a megmaradt 5451 résztvevő többsége gyakornok lehet, akiknek továbbra is kötelezően minősülniük kell Pedagógus I-be.
A minősítési eljárás során az érintetteknek el kell készíteniük egy részletes portfóliót, amit szóban meg kell védeniük. A magasabb fokozatba lépés magasabb fizetési kategóriát is jelent, de a bérek csak a gyakornokok esetében térnek el jelentősebben, míg a Pedagógus I. és a Pedagógus II. fokozat alsó fizetési határai között csak bruttó 17 ezer forint a különbség, ami nettóban 11,3 ezer forintot jelent.
A lap szerint abban, hogy a pedagógusok háromnegyede meggondolta magát, szerepet játszhat az is, hogy a kormány visszamenőleg módosított a portfóliók elbírálásán, kibővítette a pedagógusok digitális kompetenciáinak mérésére vonatkozó olyan tartalmakkal, amelyek még nem voltak pontosan ismertek, amikor a portfóliókat tavaly el kellett készíteni.
A pedagógus érdekképviseletek szerint aggályos és nem éppen sportszerű a visszamenőleges szabályozás. Az oktatásért is felelős Belügyminisztérium szerint azonban a szempontrendszer változása nem jelenthet gondot, mert a portfóliók szóbeli védésének napjáig van idejük a pedagógusoknak arra, hogy felkészüljenek.