Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Akár tíz évre megfoszthatnak bárkit a magyar állampolgárságától, ha van neki másik is


Orbán Viktor miniszterelnök
Orbán Viktor miniszterelnök

Benyújtotta a Fidesz a magyar állampolgárság felfüggesztését lehetővé tevő törvényjavaslatot. Az érintetteket 72 órán belül erőszakkal is kitoloncolhatják az ország területéről.

Kedd este 10-kor nyújtotta be Halász János fideszes országgyűlési képviselő A magyar állampolgárság felfüggesztésével kapcsolatos törvények módosításáról szóló javaslatát az Országgyűlésnek. Ez az egyik olyan jogszabály-módosítás, amelyre Orbán Viktor március 15-i, poloskázós beszédében utalt, amikor azt mondta: „tavaszi nagytakarítás” jön a kormány és a Fidesz részéről mindazokkal szemben, akik „a magyar szuverenitás ellen dolgoznak”.

A törvényjavaslat szerint – végső eszközként – az állam felfüggeszthetné azon személyek magyar állampolgárságát, akik az Európai Gazdasági Térség országain (az EU-n kívül Svájc, Liechtenstein és Norvégia) kívüli ország állampolgárságával rendelkeznek, és „magyar állampolgárságuk fennállása Magyarország közrendjére, köz- vagy nemzetbiztonságára veszélyt jelent”.

Ehhez kapcsolódóan: Brüsszel által megvásárolt bírókról beszélt ünnepi beszédében Orbán, és mindjárt lepoloskázta őket is

A felfüggesztés határozott időre, de legfeljebb tíz évre szól. A felfüggesztés oka lehet, ha az illető:

  • külföldi hadseregben vagy külföldi állam közszolgálatában teljesít szolgálatot;
  • a magyar állampolgársággal nem összeegyeztethető módon idegen hatalom vagy idegen szervezet érdekében tevékenykedik, idegen hatalom vagy idegen szervezet céljait valósítja meg – alapvetően erre utalt Orbán Viktor említett beszédében;
  • abból a célból hagyta el Magyarország területét, hogy terrorszervezethez vagy terroristacsoporthoz csatlakozzon;
  • egy magyar bíróság jogerősen elítélte népirtás, emberiség elleni bűncselekmény, apartheid, az alkotmányos rend erőszakos megváltoztatása, az alkotmányos rend elleni szervezkedés, hazaárulás, hűtlenség, az ellenség támogatása, kémkedés, terrorcselekmény vagy terrorizmus finanszírozása bűncselekmény elkövetése miatt;
  • a felfüggesztéssel kapcsolatos okról bárki bejelentést tehet a hatóságoknak, azt sem kell közölni az illetővel, hogy vizsgálat folyik ellene. A felfüggesztő határozattal szemben az érintett harminc napon belül ellenkeresettel élhet, amit az illetékes miniszternek tizenöt napon belül a Kúriához kell továbbítania. A harmadfokú bírói testületnek 45 napja van rá, hogy helybenhagyja vagy megsemmisítse a miniszter döntését.


Ehhez kapcsolódóan: További vizsgálatokat ígért a magyar sajtóban a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke

Fontos ugyanakkor, hogy az eljárásban nincs helye azonnali jogvédelemnek. Mivel az állampolgárság felfüggesztését követően az idegenrendészeti hatóságok akár erővel is az ország elhagyására kényszeríthetik az érintettet, könnyen előfordulhat, hogy már valahol külföldön kell megvárnia a jogi procedúrát – már amennyiben volt ideje ellenkeresettel élni.

A Fidesz korábban nemcsak a most ismertetett törvényt jelentette be, hanem azt is, hogy jogszabályokkal akarja korlátozni a független média működését, elsősorban a külföldi finanszírozási csatornák befagyasztásával. Az ügyben a VSquare azóta sem cáfolt információi szerint már a nemzetbiztonsági szakszolgálatok, elsősorban a Nemzeti Információs Központ is dolgozik, a Szabad Európa információi szerint a lehető legrészletesebben próbálják feltárni az érintett médiatermékek finanszírozási hátterét.

  • 16x9 Image

    Kósa András

    Kósa András a Szabad Európa főmunkatársa. 2001 óta újságíró, az elmúlt bő húsz évben volt a Magyar Hírlap, a Magyar Nemzet, a Hír Televízió és a Népszava munkatársa. Ezenkívül dolgozott a hvg.hu politika rovatának vezetőjeként és a tulajdonosok által 2022 augusztusában megszüntetett azonnali.hu főszerkesztőjeként is.

XS
SM
MD
LG