Orbán Viktor az MTI beszámolója szerint egyebek között arról beszélt, hogy Magyarország az elmúlt években a kibocsátás csökkentésével párhuzamosan tudta javítani gazdasági teljesítményét. Hozzátette ugyanakkor, hogy ebben a folyamatban nem szabad feláldozni az ipart vagy a mezőgazdaságot, folytatni kell a zöldátmenetet, miközben továbbra is használjuk a földgázt, az olajat és az atomenergiát.
Arról beszélt, hogy nem fizethetik meg a gazdák az éghajlatváltozás árát. Szerinte sem rájuk, sem a vállalatokra nem róhatnak irreális terheket vagy bonyolult szabályokat, inkább gyakorlati támogatást kell nyújtani nekik. A zöldátmenetet és a klímaváltozás elleni harcot nem az üzleti közösség ellenében, hanem velük együttműködésben kell megvalósítani – mondta Orbán Viktor, aki szerint világos pénzügyi garanciákra és jelentős befektetésekre van szükség, a nagyvállalatoknak pedig méltányosan hozzá kell járulniuk a klímavédelemhez.
Ehhez kapcsolódóan: Varjas Ádám: Ha egy villanyautó ára ma beesik tízmillió forint alá, megugrik iránta az érdeklődés
Magyarországról azt mondta: „Úgy pozicionáljuk magunkat, hogy az elektromos járművek fejlesztésében és az áramtárolásban jelentős szereplők legyünk. Továbbra is befektetünk a már amúgy is erős nukleáris iparunkba, hetven százalékra növelve részesedését a teljes elektromos igényünk kielégítésében.” Felidézte, hogy a múlt heti budapesti informális EU-csúcson az európai vezetők új nyilatkozatot fogadtak el a versenyképességről, ami szerinte alakítani fogja az EU klímaügyi megközelítését is.
Szerinte Magyarország földrajzilag kulcsszerepet játszik a Kelet és Nyugat közötti energiatranzitban, a legalacsonyabb lakossági rezsiköltségekkel tűnik ki Európában, miközben az elmúlt évek egyik legmagasabb zöldenergia-bővülését érte el, vezető szerepet tölt be a gazdaságilag fenntartható éghajlatvédelem területén, és az EU-országok között a negyedik helyen áll az egységnyi megtermelt energiára jutó szén-dioxid-kibocsátás csökkentésében.
A jövőről szólva azt mondta: 2030-ra ötvenszázalékos csökkentést célzunk meg például az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésében.