A Közép-Európa nagy részét sújtó áradások és a Portugáliában pusztító erdőtüzek együtt bizonyítják, hogy drasztikus intézkedések nélkül hamar a klíma összeomlása válhat az új normává – hangsúlyozta az Európai Bizottság humanitárius segítségnyújtásért és válságkezelésért felelős tagja.
„Félreértés ne essék. Ez a tragédia nem anomália. Hamar a normává válik közös jövőnk szempontjából” – mondta Janez Lenarčič.
Közép-Európát az utóbbi évek legsúlyosabb árvize sújtja jelenleg, többen életüket is vesztették, számos épületben súlyos károk keletkeztek. A kontinens másik felében, Portugáliában közben erdőtűz tombol, eddig legalább hat halálos áldozatot követelve.
„Európa a világ leggyorsabban melegedő kontinense, s különösképpen sérülékeny az olyan szélsőséges időjárási jelenségekkel szemben, mint amilyenekről szó van. Nem térhetünk vissza egy biztonságosabb múltba” – hangsúlyozta a tisztségviselő az Európai Parlament plenáris ülésén elmondott beszédében.
Az illetékes EU-biztos arra is figyelmeztetett, hogy a halálos áldozatok mellett az érintett országoknak egyre több pénzébe kerül a természeti katasztrófák okozta károk helyreállítása.
„Az 1980-as években a katasztrófák átlagos költsége évi nyolcmilliárd euró volt. Újabban, 2021-ben és 2022-ben a károk meghaladták az évi ötvenmilliárd eurót, ami azt jelenti, hogy a tétlenség ára sokkal nagyobb, mint a cselekvésé” – mutatott rá.
Terry Reintke, a zöldpárti EP-frakció elnöke szerint a siker azon is múlik, hogy mennyire eltökélt Európa a klímaváltozás elleni küzdelem, a károsanyag-kibocsátás csökkentése terén.
Az EU célkitűzése a klímasemlegesség elérése 2050-re, viszont a tervet egyre gyakrabban érik bírálatok, az ellenzők szerint ugyanis ennek megvalósítása túl drága lenne, és nem is reális a siker. A populista és szélsőjobboldali erők rendszeresen használják fel a témát a közösségi intézmények támadására.
Lenarčič kijelentette, hogy az embereknek csupán a napi híreket kell követniük ahhoz, hogy megértsék a kérdés sürgősségét.
„Azzal nézünk szembe, hogy Európa egyszerre árad és lángol, s ezek a szélsőséges időjárási események (…) már szinte évente előfordulnak” – húzta alá.
„A klímaösszeomlás globális valósága beköltözött az európaiak mindennapi életébe” – tette hozzá.