A Szabad Európa értesülése szerint az Európai Unió első alkalommal javasolta vízumtilalom bevezetését és eszközeik befagyasztásának elrendelését olyan kínai vállalatok és magánszemélyek ellen, akik a Moszkva háborús erőfeszítéseit segítő orosz cégekkel üzletelnek.
A Szabad Európa elé került javaslattervezetben szereplő új intézkedések Brüsszel nemrégiben előterjesztett, 15. szankciócsomagjának részét képezik, és hat kínai székhelyű vállalat vagyonának befagyasztását és – mások mellett – egy kínai állampolgár beutazási tilalmát tartalmazzák.
Az EU korábban az adócsalás visszaszorítása érdekében sújtott szankciókkal kínai alanyokat. Azok az intézkedések azt szolgálták, hogy az uniós vállalatok ne állhassanak üzleti kapcsolatban bizonyos cégekkel. A mostani javaslat az első olyan erőfeszítés, amely feketelistára helyezné és vízumtilalommal, illetve vagyonbefagyasztással büntetné azokat a kínai vállalatokat vagy magánszemélyeket, akik segítik Oroszországot a harctéren is bevethető, kettős felhasználású termékek beszerzésében.
Elfogadása esetén a lépés megakadályozhatná az érintett céggel kapcsolatban álló személyek belépését az EU-ba, és befagyasztaná a cégek EU-ban található pénzeszközeit.
A szankciócsomag tervezete azután született, hogy Oroszországnak sikerült megkerülnie a hadiipari komplexuma ellehetetlenítésére hozott, átfogó EU-s és amerikai technológiai szankciókat azzal, hogy vele barátságos harmadik országokon keresztül vagy közvetlenül tőlük szerezte be a döntő fontosságú eszközöket, így a mikroprocesszorokat.
Különösen Kína játszott vezető szerepet Oroszország gazdaságának fellendítésében a 2022. februári ukrajnai invázió után. Nyugati tisztviselők szerint a kínai támogatás a szankciók megkerülésében jelentősen segítette Moszkvát a harctéren is.
Az egyetlen kínai személy, akit vízumtilalomra javasolnak, egy kínai üzletember, aki olyan, Kínában és Hongkongban tevékenykedő céget képvisel, amely „megsértette az EU Orosz Föderációval szemben hozott korlátozó intézkedési rendszerének megkerülésére vonatkozó tilalmakat”, beleértve olyan vállalatokkal folytatott ügyleteket, amelyek az orosz hadiipari komplexum részét képezik – áll a dokumentumtervezetben.
A tervezet szerint összesen 54 személyt érintene a vízumtilalom, és 29-et a vagyonbefagyasztás, ezek többsége Oroszországban van, és orosz állampolgár.
A hat kínai vagy hongkongi székhelyű cégből, amelyek eszközeinek befagyasztását javasolják, az egyik tulajdonosa orosz állampolgár. A dokumentum szerint ez a cég „az Ukrajna elleni agressziós háború kezdete óta a legnagyobb szállítója a szankcionált mikroelektronikai alkatrészeknek, amelyeket orosz vállalatok az orosz hadsereg által Ukrajnában bevetett Orlan drónok gyártására használnak”.
Az új csomag a vagyonbefagyasztás és a vízumtilalom mellett célba vesz 33, főként oroszországi székhellyel rendelkező és exportkorlátozás alatt álló céget, de tartalmaz kínai, iráni, thaiföldi és egyesült arab emírségekbeli székhelyű vállalkozásokat is.
A dokumentum 44 olyan entitást is felsorol, amelyek révén Oroszország úgynevezett árnyékflottájával szemben vezetnének be szankciókat. A kifejezés azokra a hajókra vonatkozik, amelyek illegális műveleteket hajtanak végre a szankciók megkerülése céljából.
A szankciócsomag tervezetét először november 22-én osztották meg az EU-tagállamokkal. Ahhoz, hogy hatályba léphessen, a 27 tagállam mindegyikének jóvá kell hagynia.