A Gázai övezet alatt húzódó, kiterjedt alagútrendszert vette célba Izrael katonai műveletei során.
Mostanra bekerítették az izraeli szárazföldi csapatok a területet uraló iszlamista Hamász legfőbb bástyájának számító Gázavárost. Az egységek a sűrűn lakott település központja felé haladnak, miközben a terrorszervezet arról számolt be, hogy súlyos veszteségeket okoztak az ellenség soraiban.
Az izraeli hadsereg tájékoztatása szerint légicsapásokkal végeztek a Hamász vezető fegyvergyárosával, Mahszán Abu-Zinával, illetve több, a páncélosokat támadó harcosával. A Hamászt többek közt az Európai Unió és az Egyesült Államok is terrorszervezetnek minősíti.
A palesztin média is hírt adott az al-Szati menekülttábor közelében zajló összecsapásokról.
Izrael az október 7-i, több mint 1400 ember, többségében civil életét követelő merényletsorozat óta lövi az enklávét, amelyet mostanra kettévágtak egy északi és egy déli részre.
A zsidó állam harminckét katona haláláról adott jelentést eddig.
A gázai egészségügyi minisztérium friss adatai szerint már több mint tízezer palesztin esett áldozatául a hadműveleteknek, köztük mintegy négyezer kiskorú.
Mind Izrael, mind a Hamász elutasította a tűzszüneti felhívásokat. Izrael leszögezte, hogy ehhez előbb a körülbelül 240 túsz szabadon bocsátására van szükség, a Hamász erre válaszul közölte, hogy ez nem fog megtörténni, amíg támadják az övezetet.
Joáv Galant izraeli védelmi miniszter hangsúlyozta, hogy „egyetlen célpontjuk van, a Hamász terroristái Gázában, az infrastruktúrájuk, a parancsnokaik, a bunkereik, a kommunikációs hálózataik”.
A tárcavezető aláhúzta: Izraelnek nem áll szándékában a háború után kormányozni a palesztinok lakta, part menti sávot. Arra is kitért, hogy Gázaváros „az emberek építette legnagyobb terroristabázis”, amely alatt sok-sok kilométernyi alagút húzódik, részben olyan iskolák és kórházak alatt, amelyekben a szélsőségesek fegyverraktárakat, kommunikációs központokat és rejtekhelyeket rendeztek be.
Daniel Hagari izraeli katonai szóvivő közölte, hogy robbantással rombolják az alagúthálózatot, ahonnan a fegyveresek több rajtaütést is végrehajtottak a hadsereg egységei ellen.
Gázi Hamad, a Hamász szóvivője úgy vélekedett, hogy Izrael semmilyen eredményt nem tud felmutatni a civilek gyilkolásán kívül. „Gázát nem lehet megtörni, mindig tüske marad az amerikaiak és a cionisták körme alatt” – jelentette ki az al-Dzsazírának adott interjúban.
Az Egyesült Államok osztja Izrael azon álláspontját, miszerint az általános tűzszünet lehetővé tenné a Hamász számára az újraszerveződést. Joe Biden amerikai elnök azonban egyfajta humanitárius szünet elrendelésére kérte Benjámin Netanjáhú izraeli kormányfőt.
Ehhez kapcsolódóan: Izrael nyitott a kis taktikai tűzszünetekre a segélyek be- és a túszok kijuttatása érdekében
Az ENSZ adatai szerint az övezet 2,3 millió lakosának kétharmada lakóhelye elhagyására kényszerült, emberek tízezrei kerestek menedéket például a térségbeli kórházakban.
Egy, a gázavárosi al-Szifa kórház területén sátrazó nő kiemelte, hogy a helyzet napról napra romlik, nincs elegendő ivóvíz, ahogy élelmiszer sem, miután állítása szerint több pékséget is légitámadás ért.
A napokban Szaúd-Arábiában ül össze számos arab és muszlim ország vezetője a helyzet megvitatására. Jelen lesz az iráni elnök is, aki először látogat a hazája legfőbb térségbeli riválisának számító országba, hogy a felek idén márciusban Kína közvetítésével megegyeztek kapcsolataik normalizálásáról.