Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Az ukrán elnök szerint az orosz földgáztranzit felszámolása súlyos csapás Moszkva számára


Képünk illusztráció
Képünk illusztráció

Az orosz földgáz ukrajnai szállításának január 1-jei megszüntetése súlyos csapást jelent Oroszország számára – mondta Volodimir Zelenszkij.

Az ukrán államfő arról számolt be, hogy amikor orosz kollégája, Vlagyimir Putyin huszonöt évvel ezelőtt hatalomra került, évente több mint 130 milliárd köbméternyi orosz földgáz érkezett Ukrajnán keresztül Európába; mostanra ez nullára csökkent. „Ez Moszkva egyik legnagyobb veresége. Azzal, hogy Oroszország fegyverként használja az energiát, és cinikus zsarolást alkalmaz a partnerekkel szemben, elveszítette az egyik legjövedelmezőbb és földrajzilag leginkább elérhető piacot” – írta az X-en.

A Gazprom orosz állami gázipari óriáscég előző nap jelentette be a szállítás felfüggesztését az ukrajnai útvonalon keresztül, miután a kijevi kormányzat nem újította meg a még a katonai invázió megindítása előtt aláírt tranzitszerződést. A leállítással Ukrajna évi nyolcszázmillió dollár körüli tranzitdíjról mond le, a Gazprom csaknem ötmilliárd dollártól esik el.

Zelenszkij szerint az európai országok többsége mára alkalmazkodott a változásokhoz, de megjegyezte, hogy Ukrajnának és szövetségeseinek támogatniuk kell az átállásban az orosz energiaimporttól részben továbbra is függő Moldovát. Reményét fejezte ki aziránt, hogy az Egyesült Államok tovább fogja fokozni a cseppfolyósított földgáz (LNG) szállítását Európába. A hamarosan hivatalba lépő Donald Trump már említette ezt a lehetőséget. „Minél több gáz áll rendelkezésre a piacon Európa valódi partnereitől, annál hamarabb megszűnnek az Oroszországtól való függőség utolsó következményei” – hangsúlyozta.

Az ukrajnai tranzit leállítása várható volt, ugyanis Kijev többször jelezte, hogy nem hosszabbítja meg a megállapodást. A lépés valószínűleg nem is okoz azonnali komolyabb problémákat az európai fogyasztók számára, a legtöbb ország évek óta dolgozik a leváláson.

Magyarországra, Szlovákiába, Ausztriába és néhány balkáni országba érkezett még orosz gáz Ukrajnán keresztül, azonban ennek szerepét mára jórészt átvette a Török Áramlat.

Kihívások Moldovában

Moldova nagyobb veszélynek van kitéve, hiszen egy nagyobb erőművét orosz földgázzal működtetik. A hatóságok néhány hete rendkívüli állapotot hirdettek emiatt. A szakadár Dnyeszter Menti Köztársaságban található létesítmény január 1-jén leállt. Az üzemeltető közölte, hogy a kórházak kivételével megszűnik a központi fűtés és a melegvíz-ellátás a régióban. A lakosságot tájékoztatták arról, hol vásárolhatnak tűzifát és szenet, továbbá engedélyezték, hogy személyes használatra fatörzseket, lehullott ágakat és egyéb száraz fát gyűjtsenek. Az áramszolgáltatás egyelőre működik, de nem tudni, meddig. A szénkészletek alapján nagyjából ötven nap lehet a helyi hatóságok szerint, a chișinăui energiaügyi minisztérium inkább úgy becsülte, hogy húsz nap.

Szovjet korabeli csővezeték

Az ukrán energiaügyi minisztérium közölte, hogy nemzetbiztonsági okokból leállították az orosz földgáz szállítását Ukrajna területén keresztül, és erről tájékoztatták a nemzetközi partnereiket. „Leállítottuk az orosz földgáz tranzitját; ez történelmi esemény. Oroszország elveszíti piacait, pénzügyi veszteségeket fog szenvedni” – jelentette ki Herman Haluscsenko energiaügyi miniszter.

A szovjet korszakból származó vezeték, amely Szibériából szállított gázt az orosz határ menti városba, Szudzsába, majd onnan Ukrajnába, az utolsó jelentősebb üzemben lévő gázvezeték volt, miután 2022 végén megsemmisült a tenger alatti Északi Áramlat.

Ukrajna csaknem három évvel ezelőtti megtámadása után leállt a Jamal–Európa vezeték üzemeltetése is, amely Belaruszon keresztül szállított gázt Lengyelországba.

Számos európai ország alternatív forrásokat vont be az ellátásába, fokozott földgázvásárlásba kezdett például Norvégiából, az Egyesült Államokból és Katarból.

Fico látogatása

Szlovákiában közölték, hogy nem várható fennakadás az ellátásban, bár a kormány szerint az eddigi útvonal módosítása mintegy 177 millió eurónyi többletköltséget jelent. Robert Fico miniszterelnök, aki előző hónapban Moszkvában járt, arra figyelmeztetett, hogy az intézkedésnek drámai következményei lesznek mindenki számára az EU-ban, Oroszországra azonban nem lesz jelentős hatással. Kifejtette: nem szeretné, ha Szlovákia áldozatául esne az EU és Oroszország konfliktusának, ezért folytatni fogják a kétsávos külpolitika építését, és „nem fognak beavatkozni mások belügyeibe”.

Zelenszkij friss X-bejegyzésében utalt „egyes európai politikusok hisztériakeltésére, akik az átlátható energiapolitika helyett a Moszkvával való maffiaszerű mesterkedést részesítik előnyben”, de név szerint nem hivatkozott Ficóra. Felháborodásának adott hangot, amikor Fico Putyinnal találkozott, a szlovák kormányfő pedig azzal fenyegetőzött az ukrajnai gáztranzit leállítása miatt, hogy a téli hónapokban megszakíthatja a szomszédos ország áramellátását.

Zelenszkij azzal vádolta Ficót, hogy a Kreml utasításait fogadja el, hogy ártson Ukrajnának és saját népének, miközben Oroszország támadja az ukrán erőműveket és energiahálózatát. Szerinte Fico utasításokat kapott Moszkvától arra, hogy kárt okozzon Ukrajnának, amelynek infrastruktúráját, erőműveit és energiahálózatát az orosz erők támadják.

Készült az AFP és a Reuters tudósításának felhasználásával.
XS
SM
MD
LG