Szavazni fognak a képviselők a jövő évi költségvetésről, viszont a főpolgármester-helyettesekről és az új szmsz-ről nem. Karácsonyék szeretnék elérni, hogy el lehessen kobozni az extrém gyorshajtók autóját.
„Reálcselekmények elvégzésével” indul jövő szerdán a Fővárosi Közgyűlés ülése, magyarán a képviselők megajándékozzák egymást, miután az előző ülésen a Kutyapárt javaslatára karácsonyi húzást tartottak, de várhatók ennél azért jelentősebb döntések is. Ezekről beszélt szerdán Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója, volt főpolgármester-helyettes.
Javasolni fogják az államnak, hogy – osztrák mintára – el lehessen kobozni az extrém gyorshajtók autóját akár véglegesen is. Kiss beszélt az új budapesti traffipaxok mutatta eredményekről: egy hónap alatt mintegy 53 ezer gyorshajtót mértek be, köztük többen kiemelkedő mértékben lépték át a sebességhatárt. Volt olyan, aki 50-es táblánál 147-tel ment a Szentendrei úton, 70-es táblánál 147-tel az Árpád hídon vagy szintén 50-es táblánál 158-cal az Üllői úton. A főváros azt szeretné elérni, hogy aki lakott területen 50 kilométer/órával, lakott területen kívül pedig 75 kilométer/órával lépi túl a megengedett sebességet, attól el lehessen kobozni az autóját; első alkalommal hat hónapra, második alkalommal pedig végleg elvennék.
Két, korábban komoly vitákat kiváltó kérdést már fel sem terjesztenek szavazásra, így idén már biztosan nem lesz helyettese Karácsony Gergely főpolgármesternek és új szervezeti és működési szabályzata sem lesz a Fővárosi Közgyűlésnek.
A legfontosabb kérdés Budapest 2025-ös költségvetésének elfogadása lesz. Kiss hangsúlyozta, hogy már csak ezen múlik, hogy kapnak-e béremelést a fővárosi dolgozók, és emelkedhetnek-e a rezsitámogatások. Az önkormányzat ugyanis sikeresen megállapodott a szakszervezetekkel a 2025–2029-es időszakra vonatkozó bérfejlesztésről, ami nagyjából bruttó nyolcszázalékos emelkedést jelenthet a főváros alkalmazásában álló mintegy 27 ezer embernek. Budapest ötven százalékkal emelné a rászorulóknak járó lakásrezsi-támogatást, de ennek is feltétele a költségvetés elfogadása.
Ehhez kapcsolódóan: Karácsony Gergely: Nem fizetjük be az elkobzó jellegű túladóztatást
A főváros továbbra is azt tervezi, hogy negyvenmilliárd forintot nem fizet be a szolidaritási hozzájárulásból, ezzel ugyanis Budapest nettó befizetője lenne a költségvetésnek. Ezzel kapcsolatban zajlik egy per, amelyet Kiss szerint a főváros meg fog nyerni, már csak azért is, mert a fennálló helyzet alkotmányellenes a főváros álláspontja szerint.
Külön szavazni fognak a képviselők a főváros működéséhez szükséges, hatvanmilliárd forint értékű évi folyószámlahitel-keret elfogadásáról – Kiss szerint erre a likviditás fenntartásához van szükség.
Stabilról negatívra rontotta Budapest adósságbesorolásának kilátását a Moody’s hitelminősítő. A besorolás ugyan maradt a befektetésre ajánlott kategóriában, de kilátáson a romló külső környezet, az uniós források hiánya, valamint a kormány és Budapest pénzügyekre is kiható konfliktusai miatt rontottak.
Még zajlanak a tárgyalások a főváros és a kormány között a közös fenntartású színházak jövőjéről, ezért március végéig meghosszabbították azoknak az igazgatóknak a kinevezését, akiknek év elején járt volna le a megbízatásuk.