Jordan Bardella frakcióvezető szinte csak az illegális bevándorlásról beszélt, a Szabad Európa kérdésére pedig azt mondta: el akarják érni, hogy menekültügyben a tagállamok nemzeti joga felülírja a közös uniós jogot.
A magyar Országgyűlésben tartotta kihelyezett frakcióülését az Európai Parlament harmadik legnagyobb (ennek ellenére minden parlamenti tisztségtől megfosztott) képviselőcsoportja, a többek között Orbán Viktor által létrehozott Patrióták Európáért. Kövér László, az Országgyűlés elnöke azzal kezdte köszöntő beszédét, hogy „Mi, magyar patrióták hosszú ideje várunk arra, hogy egyesíthessük erőinket. Napjainkban Európa képletesen politikai, gazdasági, kulturális szőnyegbombázás alatt áll, és egyre nagyobb a veszélye az igazi bombáknak is.” A patriótáknak ezért történelmi hivatása megteremteni Európa politika, gazdasági, kulturális újjáépítésének feltételeit. A patrióták a józan észt védik az abnormalitással, a patriotizmust a globalizmussal, a nemzetállamokat az Európai Egyesült Államok tervével szemben – ez a három legfontosabb védvonal. A negyedik az, hogy amerikai társaikkal összefogva meg kell védeniük a demokratikus államokat „a demokratikus felhatalmazással nem bíró magánhatalmakkal szemben”.
Minden veszhet
Az utóbbi a legfontosabb, mert ha itt legyőzik a patriótákat, akkor a másik háromban is. Ha ez bekövetkezik, a nyugati világ elveszíti szerepét. „A nyugati emberek többsége jelenleg még a hazaszeretet, a józan ész, a nemzetállamok pártján áll. De ez csak akkor tud érvényesülni, ha a nyugati világban a közhatalom nem válik a magánhatalmak áldozatává. Márpedig a magánhatalmak a józan ész eltörlésének lehetőségét szeretnék megszerezni” – mondta Kövér László.
Ehhez kapcsolódóan: Patrióták Európáért – új jobboldali pártszövetséget alakítanak Orbán Viktorék
Ezt alátámasztandó a Világbank adatait idézte. E szerint a világ összadóssága 1970-ben hétezer milliárd dollár volt, napjainkban 307 ezer milliárd dollár, ami meghaladja a világ államainak összesített GDP-jét, „az állam az adós, a magánhatalom a kifizető”. A nemzetközi pénzügyi rendszer „egy gigantikus pilótajáték, amiben az államok csak vesztesek lehetnek. A technológiai cégek emberek milliárdjainak gondolkodását tudják befolyásolni. Ebben szerepe van a többségi társadalom támogatását nem élvező NGO-k támogatásának is.”
Kövér szerint azonban még helyreállítható a nyugati világban az államok és magánhatalmak között megbomlott erőegyensúly. Az Egyesült Államok megválasztott elnökére vár a mélyállam felszámolása; hasonló feladatuk van az európai patriótáknak is.
Hidvéghi Balázs Fidesz-képviselő arról beszélt: a Fidesz 2002-es, meglepetésszerű veresége után megalakították a polgári köröket, ez volt a záloga annak, hogy nyolc év múlva kétharmados többséggel térjenek vissza. A baloldali hatalmak ugyanezt csinálják nemzetközi szinten: hálózatokat hoznak létre – ezt kell tenniük a patriótáknak is. Így kell megvédeniük a hagyományos európai értékeket, például az európai családokat, a mezőgazdaságot, az ipart.
Franciaország, a „pénzautomata”
Jordan Bardella, a frakció vezetője tett egy gesztust a vendéglátóknak, amikor azt mondta: „Egy európai parlamentben vagyunk egy demokráciában, sokan mégis arról akarnak meggyőzni, hogy ez valójában diktatúra.” Azzal folytatta: a patrióták a harmadik legnagyobb parlamenti frakció volt már a megalakulásakor is, „és csak a folyamat elején vagyunk”, ezzel „történelmet írhatunk, a saját történelmünket”. A patrióták célja az európai identitás, az ezeréves európai kultúra megvédése és a fellépés a tömeges bevándorlás ellen.
Ehhez kapcsolódóan: Megbukott a francia kormány.
Ezután szinte csak a bevándorlásról beszélt. Mint fogalmazott: a kérdés állandó napirenden tartása „nem csak politikai show a részünkről; a múltunkat, kultúránkat védjük”. A patrióták szerint a tömeges migráció a legsúlyosabb fenyegetettség Európa jövőjével kapcsolatban. „Ha nem lehet tömegesen kiutasítani azokat, akik veszélyes hellyé tették Európa városait, ez a jövő veszélybe kerül.”
Ehhez képest az uniós migrációs paktum kötelezően meg akarja nyitni a tagállamok kapuit a migránsok előtt, aki pedig nem akarja ezt, azt az uniós források visszatartásával zsarolják. „Franciaországban ezt meg akarjuk fordítani, népszavazással akarunk fellépni az európai illegitim joghatóságokkal szemben. Nem szabad, hogy finanszírozzuk a saját tönkretételünket – fogalmazott. Az Európai Bizottság a muzulmán szervezeteket is támogatja, köztük azokat, akik a fejkendő viselését propagálják. – Franciaország túl sok pénzt ad a migránsoknak, mintha pénzautomata lenne az egész világ számára.”
A frakcióvezető szerint nem igaz, hogy az európai munkaerőpiacon szükség van ezekre az emberekre, „maximum pár szektorban, de ez akkor sem lehet érv, amire hivatkozva elárasztjuk illegális migránsokkal Európát”. Az EU-nak az Amerikába kivándorolt embereket kellene visszahoznia. Jordan Bardella idézte a brit kormányfőt, aki „kimondta, hogy a tömeges migráció fiaskó volt, ráadásul ezt így szervezték, a brexitet arra használták fel, hogy projektté alakítsák az Egyesült Királyságot. Ha ezt Orbán Viktor mondta volna, akkor összeesküvés-elméletnek titulálták volna a szavait.”
Ehhez képest „a migráció átalakítja az országainkat, enklávék alakulnak ki, ahol nem nyugati törvények, normák érvényesülnek. Ezek a közösségek gyakran a baloldal, a szélsőbaloldal választói. A demográfiai helyzet nagyon aggasztó, lassan más Európájává fogunk válni.” Azzal fejezte be, hogy holnap nyílik a Notre-Dame az öt évvel ezelőtti tűzvész után. Az újjáépítés „jó példa arra, mire vagyunk képesek mi, franciák, európaiak”.
Ezután a frakció politikai nyilatkozatot fogadott el, amely a következőket tartalmazza:
– az illegális határátlépések teljes tilalma;
– csak az léphessen be menekültként az EU-ba, akinek joga van a védelemhez;
– a menedékkérelmet az első biztonságos országban bírálják el;
– szigorú visszatelepítési programra van szükség;
– a már megítélt menekültstátusz rendszeres felülvizsgálata;
– a bűnt elkövető menekültek azonnali kiutasítása;
– fellépés a migrációt szorgalmazó szervezetek ellen;
– a tagállamok maradhassanak ki az EU migrációs szabályozásából;
– az unió vonja vissza a szankciókat az illegális migrációt akadályozó államokkal szemben.
A találkozót követő sajtótájékoztatón a Szabad Európa kérdésére Jordan Bardella azt mondta: szerinte az EU és az ENSZ közös forrásaiból kellene létrehozni a migrációs alapot, és ebből felállítani menekülttáborokat azokban az országokban, amelyekből Európába érkeznek a menekültek. Az afrikai országokkal kötött megállapodások kulcsszerepet játszhatnak ebben.
Az a személyes véleménye, hogy már a menekültkérelmeket is csak a kibocsátó országokban lehessen benyújtani. Az általa említett népszavazással kapcsolatban azt mondta: az a céljuk vele, hogy menekültügyben a francia jog legyen az elsődleges az unióssal szemben.