Augusztus elsejével megszűnik az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet, helyét a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ veszi át, amely az egészségügyért felelős miniszter, azaz a belügyminiszter irányítása alá tartozik, és az országos tiszti főorvos, vagyis Müller Cecília vezeti.
Az erről szóló kormányrendelet csütörtök este jelent meg a Magyar Közlönyben. Mint arról a Szabad Európa május elején a Népszava értesülése alapján beszámolt, bár formális döntés még nem volt, már zajlottak a tárgyalások az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) és a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) egyesítéséről.
A Népszava arról írt, hogy a beolvasztás előtt tíz százalékkal csökkentik az OGYÉI létszámát, 43-45 embert küldhetnek el, és az összevonás hírére több szakember magától fölmondott a gyógyszerhatóságnál.
Az OGYÉI ad engedélyt a gyógyszerek hazai forgalmazására, gyártására, ellenőrzi a gyártóhelyeket, felügyeli a klinikai vizsgálatokat, gyűjti és elemzi a készítményekkel kapcsolatos mellékhatásokat, ügyel a gyógyszerbiztonságra.
Példaként a 2018-as esetet említi a lap, amikor a patikákból 27 fajta Valsartan-tartalmú vérnyomáscsökkentőt kellett visszahívni, mert alapanyaguk a gyártás során egy erősen rákkeltő szerves vegyülettel szennyeződött. A hatóság koordinációjával 150 ezer beteg terápiáját állították át az orvosok egyik napról a másikra, a patikák pedig visszaváltották a szennyezett készítményeket, és másikat adtak helyette.
Az OGYÉI feladata az a szakmai értékelés is, amely előkészíti a döntést, hogy egy-egy gyógyszer alkalmazását finanszírozza-e a hazai társadalombiztosítás.