Kábítószercsempészet miatt egy év börtönre ítélte egy podgoricai bíróság Jovo Martinovic díjnyertes tényfeltáró újságírót.
Martinovic, aki tagadja a vádat, több anyagot írt a szervezett alvilágról és háborús bűntettekről hazai és külföldi médiumoknak. Eredetileg 2019-ben ítélték el és szabtak ki rá másfél éves börtönbüntetést, amiért a bíróság szerint egy drogcsempész bandával voltak kapcsolatai.
Martinovic azzal utasította el a vádat, hogy alvilági kapcsolatai szigorúan az újságírói munkájához kötődő források voltak és bizonyítékok hiányára hivatkozva megfellebbezte az ítéletet.
A riporter szerint tényfeltáró tudósításaiért álltak rajta bosszút
A fellebbviteli bíróság most egy újabb perben október 8-án ítélte el ismét az újságírót. Az ítéletre reagálva a 48 éves Martinovic „szégyenletesnek és politikai indíttatásúnak” nevezte a bírósági döntést és azt mondta, hogy ismét fellebbez. Mint elmondta, szerinte újságírói munkájáért álltak rajta bosszút.
„A tanúk az én javamra vallottak. Minden bizonyíték engem igazolt. A bíróság nem akarta elfogadni az általam benyújtott bizonyítékokat, amelyek igazolták, hogy riportot készítettem” – mondta újságírók előtt. „Az ítéletet már régen megírták” – tette hozzá.
Martinovicnak a bírósági döntés ellenére nem kell börtönbe vonulnia, mert az első per előtt már 15 hónapot töltött vizsgálati fogságban, tehát több időt, mint a rá kirótt büntetés.
A külföldi médiának is dolgozott és rangos elismerést kapott munkájáért
Martinovic nagynevű nemzetközi médiumokba is írt, többek között a BBC-nek és a Financial Timesnak is készített anyagokat.
2018-ban ő nyerte a Peter Mackler Díjat tényfeltáró munkájáért, egyebek mellett a 1990-es évek koszovói konfliktusában elkövetett háborús bűntettekről szóló anyagaiért.
Nemzetközi újságíró szervezetek a felmentését sürgették
Az ítélethirdetés előtt egy nappal, október 7-én a Riporterek Határok Nélkül (RSF) és hét másik, médiaszabadságért kampányoló csoport Martinovic felmentését sürgette.
„Nagy felelősség nyugszik a bírák vállán... Ha ismét elítélnék, akkor az aláásná a sajtószabadságot és alkalmatlanná tenné Montenegrót az EU-tagságra, mert annak alapfeltétele a független és pluralista média megléte” – állt közös nyilatkozatukban.
„Az elmúlt évtizedben szinte egyetlen EU-tagállamban, tagjelölt vagy potenciális tagjelölt országban nem volt példa Törökország kivételével arra, hogy egy újságíró ennyi időt töltött volna börtönben, csak azért mert a munkáját végezte” – írta a nyolc civilszervezet.
Az RSF mellett az aláírók között volt az Európai Sajtó és Médiaközpont, az Európai Újságírók Szövetsége, az ARTICLE 19 (19-es cikkely), a Montenegrói Tényfeltáró Újságírás Központja, a délkelet-európai, balkáni és kaukázusi államokkal valamint Törökországgal foglalkozó Osservatorio Balcani Caucaso Transeuropa nevű olasz szervezet és a Nemzetközi Újságírók Szövetsége.
Az ügy árthat Montenegró uniós felvételének
A 650 ezres lakosságú Montenegró 2025-ben szeretne belépni az Európai Unióba és a csatlakozási feltételek miatt nagy nyomás nehezedik rá, hogy lépjen fel a szervezett bűnözéssel szemben és garantálja a média szabadságát.
Letartóztatása előtt Martinovic a főként ex-jugoszláv tagokból álló, hírhedt Rózsaszín Párduc nemzetközi drágakő rablóbandáról tudósított.
A csoport egyik tagját, Dusko Martinovicot hat év három hónap börtönbüntetéssel sújtották és hat másik bandatagot is bűnösnek mondtak ki.
Az AFP közreműködésével