Karácsony Gergely főpolgármester január 21-én jelentette be, hogy a fővárosnak elővásárlási joga van az arab befektetőnek eladott Rákosrendező területére, és élni is kíván vele. Erre a területre tervezték eredetileg a mini-Dubajként emlegetett projektet. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón most közölte: a kormány tudomásul veszi az elővásárlási jog gyakorlását. Karácsony Gergely szerint mini-Dubaj helyett győzött Budapest érdeke. Vitézy Dávid attól tart, hogy "ha a Kormány ezt a folyamatot ott akadályozza majd, ahol tudja, akkor ez nem fog menni".
Gulyás Gergely a Kormányinfón bejelentette: meg fog jelenni egy kormányhatározat, amely rögzíti a főváros, illetve cége, a Budapesti Közművek Zártkörűen Működő Nonprofit Részvénytársaság (BKM) elővásárlási jogát. Innentől kezdve a területtel járó kötelezettségek a fővárost terhelik, a BKM köteles kifizetni a vételárat és megtisztítani a területet, és a terület fejlesztése is a főváros dolga lesz.
Gulyás Gergely szerint a BKM minden, a dubaji befektető által vállalt szerződéses kötelesség teljesítését vállalta, ehhez a kormány ragaszkodni is fog. Hozzátette: a BKM Lázár János miniszterrel egyeztethet a teljesítés feltételeiről.
Karácsony Gergely főpolgármester azután jelentette be, hogy a főváros élni kíván elővásárlási jogával, hogy jogerős bírósági ítélet mondta ki: törvénytelen volt a kormányzati inkasszó Budapest számláján, ezért a fővárosnak 2023-ból visszajár 28,3 milliárd forint. Gulyás Gergely szerint a főváros azt csinál a területtel, amit akar, ha teljesítette a vállalásait. A főpolgármester korábban arról beszélt, hogy a Parkváros-koncepciót valósítanák meg Rákosrendezőn, „hogy a kevesek luxusát kiszolgáló felhőkarcolók helyett elérhető árú lakások és parkok épüljenek ezen a területen”.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter kérdésre válaszolva megerősítette, hogy egy másik cégnek is van elővásárlási joga Rákosrendezőre. A Stockton Zrt. még nem nyilatkozott, de Gulyás Gergely szerint ez csak elméleti lehetőség, nem tartja valószínűnek, hogy élnek elővásárlási jogukkal.
A terület vételára 50,9 milliárd forint. Karácsony Gergely januárban arról beszélt, hogy a szerződés szerint ezt több részletben, 2039-ig kell kifizetni. Pénze onnan lesz rá Budapestnek, hogy pert nyert a kormány ellen a szolidaritási adó ügyében, amelyet nem fizetett be, ezért az államkincstár inkasszálta a számláját 2023-ban és 2024-ben is. Erről az inkasszóról mondta ki a Fővárosi Törvényszék, hogy törvénytelen volt, a fővárosnak visszajár 28,3 milliárd forint a kamataival együtt.
Karácsony Gergely: Mini-Dubaj helyett győzött Budapest érdeke
A kormány végre meghátrált; amit már évekkel ezelőtt kellett volna, azt ma elismerték – írta Facebook-oldalán Gulyás Gergely bejelentésére reagálva Karácsony Gergely. Megerősítette: élnek elővásárlási jogukkal, Budapest mindent vállal, amit az arab milliárdos vállalt az adásvételi szerződésben.
Karácsony Gergely szerint miközben gyarapítják Budapest vagyonát, növelik a város bevételeit, az épül Rákosrendezőn, ami a város jövőjét szolgálja, „mindez nyílt, átlátható módon, a budapestiek bevonásával”.
Vitézy Dávid kormányzati csapdától tart
A politikus fontos győzelemnek tartja, hogy a kormány "minden eddigi saját állítására rácáfolva hirtelen elismerte a Főváros elővásárlási jogát Rákosrendezőn".
Vitézy Dávid úgy látja, azonnal elkezdte a kormány a fővároson számon a terület fejlesztését, mint írja Facebook-posztjában, olyan közlekedési fejlesztéseket is, melyeket eddig a kormány vállalt. "Azért az furcsa lenne, ha amit az arabok kedvéért kifizettek volna a magyar adófizetők pénzéből, Budapest számára már nem vállalnák" - fogalmaz a politikus.
Budapest egy új, európai léptékű zöld városnegyed létrehozására képes kell legyen, képes arra, hogy ne Dubajban találják ki és tervezzék meg a jövőjét, hanem az itt élőkkel közösen - írja Vitézy, aki ugyanakkor attól tart, hogy ha a kormány ezt a folyamatot ott akadályozza majd, ahol tudja, akkor ez nem fog menni, "és sajnos attól tartok, itt ez a csapda készül most".
A fővárosi politikus arra hívja fel a figyelmet, hogy a teljes rendezőpályaudvar jelenleg is a vasúti hálózat része, vagyis állami közreműködés nélkül szerinte Rákosrendező nem tehető fejleszthetővé. "Ezt az arab befektető felé vállalta az állam, hisz vasúti fővonalat csak a kormány építhet át" - írja Vitézy Dávid, aki példaként Prágát és Bécset említette, ahol az állami vasút és a város együttműködése révén születnek új lakónegyedek volt rendezőpályaudvarok helyén.
A Szabad Európa több riportban foglalkozott a témával, ezeket ide kattintva láthatja.