Huszonéves joghallgató, megszállott környezetvédő, évek óta segíti az Aligai Fürdőegyesület munkáját, elképesztő tapasztalatai vannak abban, hogyan nyom le egy-egy gigaberuházást a kormány a helyi önkormányzatok, és rajtuk keresztül a civilek torkán a Balatonnál vagy éppen Sukorón. Úgy véli a fiatalok társadalmi szerepvállalása lesújtó, különösen vidéken, ezen próbál változtatni minden erejével. A Szelfi vendége Horváth Bence.
A videót itt nézheti meg:
Ha csak hallgatná az interjút, az itt teheti meg:
Néhány gondolat a beszélgetésből:
- Hiába vannak jogi sikerek, jogerős bírósági döntések, addig, amíg a kiemelő kormányrendelet intézménye a jelenlegi formájában létezik, amíg az önkormányzatok a kormányzati retorzióktól tartva meghunyászkodnak, és jogaikat ilyen mértékben szűkítik, és nem lehet végleges sikereket elérni.
- Minden kormánynak megvoltak azok az érdekkörei, amelyek a balatonaligai partszakaszt a sajátjuknak akarták tudni, a Velencei-tónál, Sukorón is hasonló a helyzet.
- További hasonlóság a két ügy között, hogy Balatonvilágoson és Sukorón is beállt az önkormányzat a kormány mögé, a gigaberuházás ellen küzdő helyi civilek egyedül maradtak.
- Szerinte ma Magyarországon nehéz bevonni az embereket környezetvédelmi ügyekbe, akkor válnak csak aktívvá, amikor már ég a házuk. A lakosság jelentős része nem méri fel, hogy a környezetvédelem mennyire fontos, noha mindenkinél a top tíz társadalmi probléma között kellene szerepelnie.
- Tapasztalatai szerint a fiatalok nehezen mozdíthatók társadalmi ügyekben. Szerinte ennek egyik oka, hogy taszító számukra az a politikai attitűd, ahogyan a jelenlegi hatalom viszonyul az állampolgárokhoz, a civilekhez.
- A lakosságnak egy jelentős része nem tudja még felmérni, hogy a környezetvédelem ügye mennyire fontos, azt kellene elérni, hogy ez benne legyen mindenkinél a top tíz társadalmi probléma között.