A fertőzések ellenőrizhetetlen növekedése egyes országokat arra késztet, hogy gondolják újra izolációs politikájukat.
Számos országból minden eddiginél magasabb fertőzésszámról érkezik jelentés, miközben egyes kormányok egyre inkább újragondolják a vírus terjedését megfékezni képtelen bezárkózási politika gazdasági és társadalmi hatásait.
A tanulmányok azt sugallják, hogy a fertőzések globális megugrása mögött meghúzódó rendkívül fertőző omikron-variáns enyhébb lehet, és kevésbé halálos, mint a korábbi változatok, különösen a beoltottak esetében. Ám a fertőzéscunami nyomást gyakorol az amúgy is túlterhelt egészségügyi rendszerekre a járvány második évében, miközben azzal fenyeget, hogy munkaerőhiányhoz vezet a vállalkozásokban.
A kórházba kerülések és a halálesetek száma elmarad a fertőzésekétől
Rochelle Walensky, az amerikai Betegség-ellenőrzési és -megelőzési Központ (CDC) igazgatója december 29-én azt mondta, hogy a fertőzések jelenlegi rekordszámához képest viszonylag alacsony a halottak és a kórházba kerülők száma.
Míg az esetek mostani hétnapos mozgóátlaga hatvan százalékkal, nagyjából 240 400-ra nőtt az előző héthez képest, a kórházi kezelések aránya mindössze 14 százalékkal emelkedett, körülbelül napi kilencezerre – mondta Walensky. A halálozások száma mintegy hét százalékkal csökkent, napi 1100-ra – tette hozzá.
„Ennek az lehet az oka, hogy az új betegek körülbelül két héttel a fertőzés után kerülnek kórházba. De közrejátszhat az is, amit más országokban, például Dél-Afrikában és az Egyesült Királyságban láttunk, vagyis hogy az omikron enyhébb lefolyású megbetegedést okoz, különösen a beoltottak és az emlékeztető oltást is felvevők esetében” – mondta Walensky egy sajtótájékoztatón.
Megfelezett karanténidő
A héten az új CDC-szabályok felére csökkentették a tünetmentes koronavírus-fertőzöttek karanténidejét, jóllehet ezt egyes szakértők bírálják, mert szerintük a döntés újabb fertőzésekhez vezethet. Az új irányelv nem követeli meg a tesztelést annak igazolására, hogy valaki már nem fertőz, mielőtt visszatérne dolgozni vagy közösségbe menne.
A döntés a Joe Biden elnökre nehezedő nyomást tükrözi, aki megígérte, hogy „a tudományt követi” a vírus elleni küzdelemben, hogy kordában tudják tartani a rekordfertőzést, a több százezer halálesetet, a teszthiányt és a folyamatos ellenállást a vakcinákkal szemben.
Mivel elnöksége első évének vége felé a közvélemény-kutatók szerint zuhan a népszerűsége, egyensúlyba kell hoznia a vírus elleni küzdelmet és a gazdaság, valamint a társadalom működésének biztosítását. Sok vállalkozás küzd ugyanis a túlélésért, mert a kormány tisztviselői karanténba küldték a dolgozóit.
Tudomány vagy politika?
„Megpróbáltak egyensúlyt teremteni: hogyan hozzunk helyes közegészségügyi irányelveket úgy, hogy ne kelljen eljutnunk arra a pontra, amikor kénytelenek vagyunk lényegében bezárni az országot” – mondta Anthony Fauci, az amerikai elnök egészségügyi főtanácsadója az MSNBC-nek, amikor a CDC új útmutatását magyarázta.
Jóllehet Walensky arról beszélt, hogy az izolációs időszak csökkentésére vonatkozó döntés a vírussal kapcsolatos tudományos ismeretek összességén alapul, elismerte, hogy politikai tényező is szerepet játszott benne.
„Valóban sok köze volt ahhoz, hogy az emberek szerintünk mit tudnak elviselni” – mondta Walensky a CNN-nek.
Más kormányok is újragondolják izolációs politikájukat, válaszul a magas átoltottságra és arra, hogy egyes szakértők arra jutottak: a rendkívül fertőző omikron-variáns túlságosan nehezen tartható ellenőrzés alatt.
Megpróbáljuk-e megelőzni a sima megfázást?
Robert Frenck gyermekgyógyász professzor, a Cincinnati Gyermekkórház Vakcinakutató Központjának igazgatója a The Washington Postnak azt mondta, hogy valószínűleg sokan kapják el a Covid–19-et, de nem valószínű, hogy súlyosan megbetegszenek vagy meghalnak, ha felvették az oltást.
„Minek próbálják elejét venni az emberek? Megpróbáljuk megelőzni a sima megfázást? Senki nem tesz ilyet. Ha megkaptad az emlékeztető oltást, mindent megtettél, és ha így is elkapod a koronavírust, mennyire leszel beteg?”
Ausztráliában a világ legszigorúbb és leghosszabb ideig tartó korlátozásai voltak érvényben, beleértve egész városok és államok lezárását idén.
Scott Morrison miniszterelnök azt mondta újságíróknak, hogy a kormány azt tervezi: világosabb definíciót ad arra vonatkozóan, mi minősül szoros kapcsolatnak, és milyen teszteket kell alkalmazni különböző körülmények között, amikor elszabadulnak az esetszámok.
Nem lehet mindenkit kivonni a forgalomból
„Egyszerűen nem lehet mindenkit kivonni a forgalomból, mert véletlenül rosszkor van rossz helyen” – mondta Morrison, radikálisan fordítva az eddigi politikán.
Spanyolország december 29-én bejelentette, hogy tízről hét napra csökkenti a karantén időtartamát, míg Olaszország azt tervezi, hogy enyhíti a vírusfertőzöttekkel közeli kapcsolatba kerülő beoltottakra vonatkozó elkülönítési szabályokat.
Olaszország ugyanakkor tovább szigorítja a beoltatlanokra vonatkozó korlátozásokat, így a szabadtéri éttermek, szállodák és sífelvonók csak a beoltottak és a betegségből nemrég felépültek számára nyílnak meg. Ugyanezek a szabályok lesznek érvényesek a tömegközlekedésre is.
Kicsi az esélye, hogy megússzátok
Közben Olivier Veran francia egészségügyi miniszter fertőzéscunamira figyelmeztetett, mivel az országban naponta több mint kétszázezer esetet regisztrálnak.
Veran arra hívta fel a be nem oltottak figyelmét, hogy „tényleg kicsi az esélye annak, hogy ezúttal megússzátok. A vírus túl gyorsan terjed.”