Az elmúlt 24 órában újra csaknem kétszáz halottja volt a járványnak, nagyot csökkent viszont a lélegeztetőgépen ápolt betegek száma. Nagyjából újabb 50 ezer ember kapta meg az első oltását az országban.
A járvány újabb 199 halálos áldozatát jelentette be az állam kedden. Jó pár napja kétszáz körüli a regisztrált halálos áldozatok száma.
8 602 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 980-an vannak lélegeztetőgépen. Mind a két szám csökkenés a hétfői értékhez képest. Különösen az utóbbi, a hétfői adathoz képest több mint 72-vel kevesebb súlyos fertőzött van lélegeztetőgépen.
Kicsit több mint ötvenezer ember kapta meg az első oltását előző nap. Így összesen 3 317 052 olyan ember van Magyarországon, aki legalább egy oltást kapott már. A kormány kerekítve elárulta most azt is, hogy hányan regisztráltak, eddig összesen az oltásra: 4,326 millióan.
A kormány bejelentette, hogy a járványhelyzettől függetlenül kinyithatnak a kocsmák, az éttermek teraszai, amint 3,5 millió ember kapott már legalább egy oltást. Ez a jelenlegi oltási ütem mellett négy nap múlva várható.
Az iskolanyitás tapasztalatai
Az iskolákat is a járványhelyzettől függetlenül nyittatta ki a kormány, itt a 2,5 millió legalább egy oltást kapotthoz kötötték a lépést.
Igaz, előtte kétszer is módosítottak a terven, a középiskolásoknak és a felső tagozatos általános iskolásoknak végül nem kezdődött el a tantermi oktatás, nekik három héttel eltolták ezt. Szerbiában is hétfőn nyitottak az iskolák, de éppen fordítva, ott az alsó tagozatosokat akarták tovább védeni.
Magyarországon sok tévhit él arról, hogy kötelező-e egy potenciálisan halálos járvány alatt iskolába küldeni a gyermeket. A válasz: nem. Ilyenkor kérvényezni kell a tanuló otthon maradását, és az iskolaigazgatónak igazolnia is kell ezt, mert nincs mérlegelési jogköre ebben a helyzetben.
Az iskolanyitás napján voltak olyan iskolák, ahol a gyermekek fel ment csak be, a többieknél kérvényezték a szülők az otthon maradást. De olyan tankerületekről is tudni, ahol a külön miniszteri levél ellenére fenyegetéssel próbálják presszionálni a szülőket és a tanárokat is. A tapasztalatokról bővebben alább is olvashat.