Mészáros Lőrinc a leggazdagabb magyar a Forbes becslése alapján. Több mint 150 milliárd forinttal nőhetett a legsikeresebb magyar üzletember vagyona egy év alatt. A top 50-et a kormányközeli vállalkozók uralják, idén berobbant a miniszterelnök veje, Tiborcz István és Matolcsy György fiának bizalmasa, Száraz István is.
A hétköznapi emberek számára nehezen felmérhető mértékű vagyonnal bírnak a leggazdagabb magyarok a Forbes becslése alapján.
Az idei lista élén az elmúlt bő évtizedben szinte a semmiből dollármilliárdossá váló felcsúti menedzser, Mészáros Lőrinc áll.
Orbán Viktor is kellett hozzá
Az Orbán Viktor legszűkebb bizalmi körébe tartozó korábbi felcsúti polgármester
megismerhető vagyonát 591 milliárd forintra
becsülte a lap. A nagyságrend érzékeltetéséhez: Mészáros ebből a vagyonból új BMW limuzinokból körberakhatná a Földet az Egyenlítő mentén, legalább hatszor.
Idekapcsolódik: Mészáros Lőrinc ezermilliárd forintnyi közbeszerzést nyert el az elmúlt három évben
Nehéz lenne összefoglalni, hogy a Mészáros-birodalom mi mindennel foglalkozik. Több száz cégével az ország második legnagyobb munkaadójaként sem lenne egyszerű összegyűjteni, hogy milyen hazai iparágakban nincs épp Mészáros-érdekeltség.
Legismertebb vállalatai közül csak az állami segítséggel átalakított Magyar Bankholding cégénél majdnem tízezer ember dolgozik.
De ezres nagyságrendű lehet a Titász (Opus Titász Áramhálózati Zrt.) vagy a Tigász (Opus Tigáz Gázhálózati Zrt.) energetikai óriáscég munkavállalói állománya, ahogy a Hunguest Hotels szállodahálózat vagy a Gallicoop élelmiszeripari óriás dolgozói létszáma is.
„Abban, hogy eljutottam idáig, bizonyára szerepet játszik a jóisten, a szerencse és Orbán Viktor személye, de én soha nem privatizáltam, nem nyúltam le semmit, mindent a munkámmal és az eszemmel szereztem meg” – indokolta üzleti sikereit Mészáros Lőrinc még 2014-ben. Három évvel később viszont már azt vetette fel, hogy lehet, hogy ő talán okosabb, mint Mark Zuckerberg Facebook-vezér, azért nő gyorsabban a vagyona.
Mészáros vagyona a tavaly becsülthöz képest idénre 150 milliárd forinttal nőtt a lap szerint. Ez naponta átlagosan 410 millió forintos vagyongyarapodásnak felel meg.
Stabil dobogósok
A ranglistán második helyezett lett 574 milliárd forintos becsült vagyonával az ország korábbi leggazdagabb embere, Csányi Sándor OTP-vezér.
Csányi Sándor már rég nem kizárólag a pénzügyi szektorból növeli a vagyonát, érdekeltségeinek több mint felét jelentette ezúttal az agrárium. Utóbbinál a Bonafarm Csoportra érdemes főként gondolni.
Harmadik helyen Felcsuti Zsolt szerepelt mintegy százmilliárd forinttal lemaradva, 443 milliárd forintos becsült vagyonnal. Az MPF Holding tulajdonosa a Forbes leírása szerint belenőtt az apja által alapított üzletbe, mára pedig a szerszámgépektől kezdve a fűtőkészülékeken át az ipari alkatrészekig számos területet lefed a cégcsoport.
Újabb üstökösök
A listán most hatodik helyre került Mészáros Lőrinc szorosabb partnere, Szíjj László. A sok szempontból a Simicska-féle Közgép helyébe lépő építőipari vállalkozó szintén a közbeszerzések egyik feltűnő nyertese volt az elmúlt években. Igaz, az előző évhez képest most csak 23 százalékkal nőtt a vagyona a lap szerint.
Kerekítve 142 milliárd forintos vagyont becsültek a szintén Mészáros Lőrinc hátteréből feltörekvő Jászai Gellértnek. A nemrég a magyar Vodafone-t is felvásárló 4iG Nyrt. tulajdonos-vezetője óriási állami-szabályozási hátszéllel tör előre a hazai távközlésben.
Becsült vagyona alapján Jászait a tizenharmadik helyre sorolták ezúttal.
Ehhez kapcsolódóan: Mi a kockázata, ha csökken a verseny a távközlésben, miközben egyre több kritikus infrastruktúra kerül át Jászai Gellértékhez?
Olyan új nevek is feltűntek a listán, mint a 126 milliárdos becsült vagyonnal bíró Száraz István. Ő Matolcsy György fiának, Matolcsy Ádámnak régi bizalmasa. Frank Digital nevű cége különösen sikeres az MNB kommunikációs tenderein.
Szintén most először került a listára a miniszterelnök veje, a számtalan iparágban utazó, de főleg talán az új szállodái révén megszólaló Tiborcz István. Az ő vagyonát 75 milliárd forintosra saccolták jelenleg. További részletek a listán.
A Forbes listáján szereplő vagyonok ugyanakkor becsült adatok, jelentős eltéréseket is mutathat ettől egy-egy szereplő tényleges vagyona.
A tényleges vagyonokat például offshore cégekkel, de Magyarországon különösen az úgynevezett magántőkealapokkal hatékonyan el lehet rejteni az érdeklődők elől.
A Forbes listáján nem is szereplő Matolcsy Ádámnál például tavaly vette észre a Válasz Online, hogy egy hitel kapcsán úgy tudott rendelkezni 150 milliárd forintnyi ingatlanvagyonról, mintha a saját tulajdona lenne.