Franciaországban közölték: Oroszországnak felelnie kell azért, hogy két francia állampolgár meghalt egy dróntámadásban Ukrajnában, a Herszoni területen, miközben humanitárius feladatokat láttak el.
Olekszandr Prokugyin, Herszon kormányzója azt írta Telegramon, hogy két francia állampolgár életét vesztette, három másik külföldi pedig megsebesült Dél-Ukrajnában február 1-jén, a Herszon városa melletti Beriszlavot érő támadásban.
Prokugyin arról nem szólt, hogy melyik segélycsoportnak dolgoztak az áldozatok.
„Az orosz barbárság civileket vett célba Ukrajnában” – írta Stéphane Séjourné francia külügyminiszter X-en, a korábbi Twitteren.
„Oroszországnak felelnie kell a bűntetteiért” – tette hozzá.
Volodimir Zelenszkij elnök közösségimédia-bejegyzésében így írt: „A bátor francia segélymunkások az embereknek segítettek. Mindig hálásak leszünk az emberségükért.”
Herszon hónapok óta áll az orosz erők heves támadásainak középpontjában.
Ehhez kapcsolódóan: Ukrajna: a főparancsnok gyors drónfejlesztést sürget
Az ukrán hadsereg február 2-án közölte, hogy légvédelme tizenegyet lelőtt a Dnyipropetrovszki, a Herszoni, a Kirovohradi és a Harkivi terület létfontosságú infrastrukturális létesítményei ellen reggel indított 24 orosz drónból.
Találat ért egy hőerőművet a dnyipropetrovszki Krivij Rih körzetében, több mint negyvenezer ember maradt áram nélkül – számoltak be róla regionális tisztviselők. Mintegy száz bányász áramhiány miatt átmenetileg a föld alatt rekedt két közeli bányában.
Később többet a felszínre hoztak közülük – közölték a hatóságok, akik a részletekbe nem mentek bele.
Az energiaügyi minisztérium tájékoztatása szerint az erőműben több tűz is keletkezett, és alállomások rongálódtak meg.
Ukrajnának égető szüksége van pénzügyi és katonai segítségre, ám Nyugaton a politikai fáradtság jelei mutatkoznak, miközben a háborút elindító orosz invázió a második évfordulójához közeledik.
Kijev abban reménykedik, hogy az Európai Unió február 1-jén jóváhagyott, négy évre szóló, ötvenmilliárd eurós segélycsomagja segít új fegyver- és lőszerkészletekhez jutni, amikor megtorpant az ellentámadása.
Abban is bíznak, hogy az uniós döntés arra készteti az amerikai törvényhozókat, hogy jóváhagyják azt a kiegészítő kiadási törvényt, amely 61 milliárd dollárnyi segélyhez juttatná Kijevet.
Ez a csomag a republikánus képviselők ellenállása miatt akadt el az Egyesült Államok Kongresszusában. Azt sürgetik, hogy minden kiadási csomagban kapjon helyet az Egyesült Államok határvédelmi politikájának átfogó módosítása is.