Kamala Harris alelnök csütörtökön elnökjelöltként adott első nagy televíziós interjújában elmozdult több korábbi liberális álláspontjától, de kitartott amellett, hogy az „értékrendje nem változott”, még akkor sem, ha most „konszenzust próbál elérni”.
Harrist az alelnökjelöltjével, Tim Walz minnesotai kormányzóval az oldalán arról kérdezték, hogy miért táncolt vissza a rétegrepesztéses energiahordozó-kitermelési technológia (fracking) tilalmának és az illegális határátlépések dekriminalizálásának ígéretétől a kampányában. Harris megerősítette, hogy nem akarja betiltani a frackinget, amely kulcsfontosságú szerepet játszik Pennsylvania gazdaságában, és azt mondta, hogy „következményekkel kell számolniuk” azoknak, akik engedély nélkül lépik át a határt.
„Úgy gondolom, hogy politikai nézőpontom és döntéseim legfontosabb és legjelentősebb aspektusa az, hogy az értékeim nem változtak – mondta. – Hiszem, hogy fontos a konszenzus kialakítása. Fontos, hogy találjunk egy közös pontot, ahol megértésre tudunk jutni, és valóban meg tudjuk oldani a problémát.”
A CNN szerkesztője, Dana Bash készítette az interjút. A szavazók minél többet próbálnak megtudni a demokrata elnökjelöltről a rendelkezésükre álló, szokatlanul rövid idő alatt: Joe Biden elnök mindössze öt hete lépett vissza az elnökjelöltségtől. Az interjú jórészt a politikára összpontosított. Harris igyekezett megmutatni, hogy mérsékeltebb álláspontra helyezkedett olyan kérdésekben, amelyekben a republikánusok szélsőségesnek nevezték, míg Walz az életrajzával kapcsolatban felmerült félreértéseket igyekezett tisztázni.
Harris nem adott nagyinterjút azóta, hogy öt héttel ezelőtt pártja elnökjelöltje lett, jóllehet több is készült vele, amikor még Biden alelnökjelöltje volt.
Azt mondta, hogy Biden mellett szolgálni „pályafutásom egyik legnagyobb megtiszteltetése” volt, és felidézte a pillanatot, amikor Biden felhívta, hogy elmondja: visszalép, és őt ajánlja maga helyett. „Elmondta, hogyan döntött, és én (…) megkérdeztem tőle: Biztos ebben? Mire azt felelte: Igen. Így tudtam meg.”
Azt mondta, nem kérte Bident, hogy támogassa őt, mert az elnök „nagyon világossá tette, hogy ezt fogja tenni.”
Harris megvédte a kormányzat eredményeit a déli határ és a bevándorlás kérdésében, és megjegyezte: az volt a feladata, hogy próbálja kezelni a migrációt kiváltó okokat azokban az országokban, ahonnan a legtöbben érkeznek a határra.
„Vannak törvényeink, amelyeket be kell tartani és be kell tartatni azoknak az embereknek az esetében, akik illegálisan lépik át a határunkat. Következményekkel kell járnia” – mondta Harris.
A Hamász október 7-i támadása után indult gázai háborúval kapcsolatos kérdésre azt válaszolta: „Egyértelműen és megingathatatlanul elkötelezett vagyok abban, hogy Izraelt meg kell védeni és hogy Izraelnek képesnek kell lennie megvédeni önmagát”, de azt is megismételte, amit hónapok óta mond, hogy az izraeli offenzívának túl sok a civil áldozata.
Visszautasította, hogy a republikánus Donald Trump megkérdőjelezi faji identitását, amikor azt állította, hogy politikai okokból most másképp határozza meg magát, mint korábban, és „hirtelen fekete lett”. Harris, aki egyszerre fekete és dél-ázsiai származású, azt mondta: Trump állítása nem más, mint „egy régi, elavult szövegkönyv”. „Kérem a következő kérdést” – mondta.
Trump és Harris vitáját szeptember 10-re tűzték ki. Egy csütörtök esti bejegyzéséből úgy tűnik, Trump szorosan figyelemmel kísérte az interjút. Azt írta: „Nagyon várom a vitát Kamala Harris elvtársnővel, hogy lerántsam a leplet arról, mekkora csaló.”
Trump odáig ment, hogy azt állította demokrata ellenfeléről: „Minden régóta hangoztatott álláspontját megváltoztatta mindenről. Amerika soha nem fogja megengedni, hogy egy választást FEGYVERKÉNT HASZNÁLÓ MARXISTA LEGYEN AZ ELNÖKE.”
A vita lesz Harris és Trump között az első találkozás. Eddig csak akkor tartózkodtak egy helyiségben, amikor Harris szenátorként jelen volt Trump kongresszusi beszédein.
Az interjú elején Walz csendben figyelt és bólogatott, amikor Harris kifejtette legfontosabb gondolatait. Később a téves állításokról kérdezték, kezdve azzal, hogyan jellemzi 24 éves szolgálatát a Nemzeti Gárdában.
Egy 2018-as videóklipben, amelyet egy időben a Harris–Walz kampánystáb terjesztett, Walz szót emelt a fegyveres erőszak ellen, és azt mondta: „Biztossá kell tennünk, hogy azoknak a háborús fegyvereknek, amelyeket háborúban hordtam, ott van az egyetlen helyük.”
Bírálói szerint az „amelyeket háborúban hordtam” kitétel arra utal, hogy Walz úgy tett, mintha harci övezetben töltött volna időt. Csütörtök este azt mondta, hogy rosszul fogalmazott egy iskolai lövöldözést követően, és hozzátette: „A nyelvtan nem mindig az erősségem.”
Arra a kérdésre, hogy egyes kijelentései arra utaltak, hogy a feleségével közös gyermekeik in vitro megtermékenyítés révén fogantak, miközben valójában más termékenységi kezelést alkalmaztak, azt mondta, hogy a legtöbb amerikai értette, mire gondolt, és bírálta, hogy a republikánusok ellenzik az abortuszjogokat.
A Gallup közvélemény-kutatása szerint az elmúlt néhány hónapban megnőtt a demokraták választási kedve. Tízből nyolc demokrata most azt mondja, hogy a szokásosnál jobban lelkesedik a novemberi szavazásért, szemben a márciusi 55 százalékkal.
A republikánusok lelkesedése jóval kevésbé nőtt ugyanebben az időszakban, most körülbelül a kétharmaduk várja a szokásosnál jobban, hogy szavazhasson.