Amikor nincs áram – és ez igen gyakran előfordul –, a háború sújtotta ukrán fővárosra néző toronyházi lakás halálos csapdának tűnik. Nincs világítás, nincs víz, nem lehet főzni. Emellett ott a kockázat, hogy nem sikerül időben kimenekülni a 21. emeletről egy orosz rakétacsapás esetén. Ha helyre is áll az áramszolgáltatás, az sem tart sokáig.
„Az orosz csapások a kőkorszakba taszítják Ukrajnát” – mondja Anasztaszja Pirozsenko. A közelmúltban egy 24 órás időszak alatt az ő 26 emeletes házában csak fél órán át volt áram. Azt mondja, hogy a katonai életkörülmények kiűzték őt és férjét a lakásukból.
„A mi épületünk a legmagasabb a környéken, nagyszerű célpontja az orosz rakétáknak, ezért elhagytuk a lakásunkat, és a szüleinkhez költöztünk, készülünk életünk legrosszabb telére” – mondta a 25 éves nő.
Kijevben és más ukrán nagyvárosokban drasztikusan romlott a helyzet, miután kedden az eddigi legnagyobb rakétatámadás érte az ország elektromos hálózatát. Az ukrán állami hálózatot üzemeltető cég, az Ukrenergo arról számolt be, hogy az ukránok negyven százaléka küzd ellátási nehézségekkel, mivel országszerte legalább 15 nagy energiaközpontot ért kár.
Rugalmasságot kérnek a fagyoskodó fogyasztóktól
Az üzemeltető arra figyelmeztetett, hogy az áramkimaradások néhány órától akár több napig is eltarthatnak, és figyelmeztetett, hogy „rugalmasságra és bátorságra van szükség ezen a télen”.
Vitalij Klicsko kijevi polgármester is hangsúlyozta, hogy készenlétre és rugalmasságra van szükség a szembenézéshez az esetleges áramkimaradással. „Ez a legrosszabb forgatókönyv. Habár igazából nem szeretek erről beszélni, de fel kell készülnöm arra, hogy nem lesz áramunk, nem lesz se víz, se fűtés, se szolgáltatások, se kommunikáció” – nyilatkozta Klicsko pénteken az AP hírügynökségnek.
Az Ukrenergo közleményében azt írta, hogy „több ezer kilométernyi kulcsfontosságú nagyfeszültségű vezeték nem működik”, ami az egész országot érinti.
Közzétettek egy képet egy transzformátorállomásról, amelyet egy orosz rakéta semmisített meg, aminek nyomán mintegy négyszázezer ember maradt áram nélkül. A közlemény szerint „most több tucat ilyen transzformátor van az áramhálózatban. Ezeket a berendezéseket nem lehet gyorsan pótolni.”
Volodimir Zelenszkij elnök a múlt heti csapások után kijelentette, hogy több mint tízmillió ukrán maradt áram nélkül; vasárnap úgy nyilatkozott, hogy egyes térségekben javult a helyzet.
„A hálózatok és a műszaki ellátási képességek helyreállítása, a távvezetékek aknamentesítése, a javítások éjjel-nappal zajlanak” – mondta Zelenszkij késő esti beszédében.
Előre bejelentett országos áramszünet, közösségi fűtőpontok
Közölte, hogy vasárnap este 15 területen és Kijev városában is tervezett áramkimaradások lesznek. Az Ukrenergo bejelentette, hogy hétfőn minden régiót érintenek a tervezett áramkimaradások.
A hirtelen erős lehűlés és az első havazás jelentősen megnehezítette a helyzetet Kijevben, ahol a téli hónapokban gyakran fagypont alatt van a hőmérséklet. A hideg arra kényszeríti az embereket, hogy bekapcsolják fűtőberendezéseiket, ami drasztikusan növeli a hálózat terhelését, és meghosszabbítja az áramkimaradásokat. A hőmérséklet csökkenése miatt a kijevi hatóságok bejelentették, hogy közösségi fűtőpontokat létesítenek.
A hárommilliós városban 528 vészhelyzeti pontot jelöltek ki. Itt a lakosok melegen tarthatják magukat, teát ihatnak, feltölthetik telefonjukat, és minden szükséges segítséget megkaphatnak. A fűtési pontok önálló áramforrásokkal, valamint speciális kazánházakkal lesznek felszerelve.
Klicsko polgármester is beszélt azokról az intézkedésekről, amelyeket a hidegebb idő beköszöntével az energiakimaradásokra való felkészülés érdekében hoztak. „Felkészültünk és elektromos generátorokat kértünk a partnereinktől, amelyeket el fognak küldeni nekünk. Erre az esetre van tartalékunk gázolajból, olajból. Rengeteg meleg ruhánk van. Van elegendő gyógyszerünk.”
Jótékonyság: túlélőcsomag a liftekben
Sok kijevi lakos elkezdett a liftekben élelmiszerrel, zseblámpákkal és áramfejlesztővel teli dobozokat hagyni arra az esetre, ha valaki esetleg hosszabb időre beszorulna. Az áramhiány miatt a tömegközlekedés is akadozik, sok kisbolt nem tud működni, és egyes egészségügyi intézmények is csak korlátozottan tudnak funkcionálni.
Viktor Turakevics fogorvos elmondta, hogy kénytelen bizonytalan ideig elhalasztani páciensei fogadását, mert áram nélkül Kijev központi klinikája még napközben sem tud működni, és a generátor csak néhány hét múlva érkezik meg.
„Még heves fogfájás esetén sem tudunk fogadni betegeket, az embereknek szenvedniük kell és sokáig várniuk, de a villany csak napi néhány órára jön vissza" - mondta Turakevics. „A generátorok ára az egekbe szökött, de még pénzért sem könnyű hozzájutni."
A legtöbb kijevi kórház már kapott generátorokat, náluk még volt áramkimaradás. Az Olekszandrivszka, a legnagyobb és legrégebbi kórház Kijev központjában arról számolt be, hogy nem mondták le az elektív műtéteket, mert a kórház Franciaországból kapott elektromos generátorokat. Jutottak generátorok az oktatási intézményeknek és a szociális szolgálatoknak is.
Nincs net, nincs tanítás
„Az ilyen jellegű létesítmények prioritást élveznek, a többségük fel van szerelve autonóm energiaforrásokkal” – nyilatkozta pénteken Volodimir Kudritszkij, az Ukrenergo vezetője. Számos kijevi iskolában azonban jelentős fennakadások vannak az oktatásban, mivel az áramhiány olyan internetkimaradásokat okozott, amelyek szinte lehetetlenné teszik a távoktatást.
A nyolcéves Jaroszláv nem jár többé a kijevi Vinohradar kerületben található iskolájába, miután egy rakétatámadás az iskola összes ablakát megsemmisítette, és megrongálta az ott lévő óvóhelyet is.
„A legtöbb gyerek távoktatásban tanult, de ez most már nem lehetséges – mondta egy telefoninterjúban Jaroszláv édesanyja Olena, aki biztonsági okokból kérte vezetékneve elhallgatását. – Megpróbáljuk megvédeni a gyerekeket a háború borzalmaitól, de a hideg és az áramhiány ezt nagyban akadályozza.”
Elemzők szerint az energiaipart érő orosz rakétatámadások nem befolyásolják az ukrán hadsereg sikeres előrenyomulását délen, vagy általában a harctéri helyzetet.
„Inkább világítás nélkül élünk, mint az oroszokkal”
„Az oroszok nem tudnak győzni a csatatéren, ezért a hideget és a sötétséget használják fegyverként a polgári lakosság ellen, megpróbálnak pánikot, depressziót kelteni, és demoralizálni az ukránokat” – mondta az AP-nek Volodimir Feszenko, a kijevi Penta Center intézet elemzője.
Vlagyimir Putyin orosz elnök „katonai vereségeket szenved, és nagy szüksége van a tűzszünetre, ezért kényszeríti ilyen vad módon tárgyalásokra Zelenszkijt” – fejtette ki.
Az elemző úgy véli, hogy a Kreml megpróbál nyomást gyakorolni az Ukrajnának nyújtott nyugati támogatásra is, mivel az EU és az Egyesült Államok a növekvő belpolitikai gondok közepette kénytelen lesz bővíteni a segélycsomagokat a fagyoskodó Kijevnek.
„Putyin megpróbálja túl magasra tenni Ukrajna támogatásának árát – ez vonatkozik mind a pénzre, mind a fagyoskodó országból Európába irányuló esetleges új menekültáradatra” – mondta Feszenko.
Pirozsenko, miután elhagyta a toronyházat, édesanyja kis kijevi lakásába költözött, ahol jelenleg öten laknak. A családnak van egy faháza egy Kijev melletti faluban, és már felhalmozták a tűzifát egy esetleges kényszerevakuáció esetére.
„Megértjük, hogy a tél hosszú, hideg és sötét lehet, de készen állunk arra, hogy elviseljük – mondta Pirozsenko. – Készek vagyunk világítás nélkül élni, inkább így, mint az oroszokkal.”