Az uniós források védelmét szolgáló rendelet értelmében az uniós kifizetések visszatarthatók azoktól az országoktól, ahol az uniós források kezelése kapcsán bebizonyosodik a jogállamiság megsértése.
A jogerőre emelkedett új rendelet 2021. január elsejétől érvényes az unió és a tagállamok közös kezelésében álló forrásokra.
Mint arról beszámoltunk, a tagországok állam-, illetve kormányfőit tömörítő Európai Tanács a múlt héten erősítette meg a júliusi EU-csúcstalálkozón elfogadott megállapodást az Európai Unió következő hétéves költségvetéséről és a koronavírus-járvány utáni helyreállítási alapról.
Az alku értelmében egy kiegészítő értelmezést fűznek a mechanizmushoz, amely garantálja, hogy a kritériumok csak az uniós pénzek elköltésére vonatkoznak, és nem válnak zsarolóeszközzé olyan kérdésekben, mint a bevándorlás.
A mechanizmus alkalmazása esetén első lépésként, amennyiben megállapítja, hogy egy tagállam jogsértést követ el, az Európai Bizottság javasolhatja a feltételrendszerhez kapcsolódó eljárás megindítását. Ezt követően a tagállamokat tömörítő Tanácsnak egy hónap, kivételes esetben három hónap áll rendelkezésére, hogy minősített többséggel szavazzon a javasolt intézkedésekről. A teljes döntési mechanizmus időtartama 7-9 hónap.
Az új jogszabály nem csak egyedi esetekben, hanem - a szöveg szerint - akkor is alkalmazható lesz, ha az alapvető jogok rendszerszintűen sérülnek, és ennek hatása van az uniós források kezelésére - tudósít az MTI.