A teheráni rendőrség csaknem három hétig tartotta fogva Cecilia Sala olasz újságírónőt újságírói tevékenysége miatt. Giorgia Meloni olasz miniszterelnök az X-en közzétett bejegyzésében bejelentette, hogy Sala, akit december 19-én vettek őrizetbe, kiszabadult, és január 8-án már egy Olaszországba tartó repülőgépen ült.
„A diplomáciai és hírszerzési csatornákon végzett intenzív munkának köszönhetően az iráni hatóságok szabadon engedték honfitársunkat, aki visszatér Olaszországba” – számolt be a fejleményekről Giorgia Meloni. Az olasz kormány is közleményt adott ki Sala elengedéséről.
A 29 éves nőt, akinek Történetek című podcastja a világ különböző pontjain élő emberek sorsát mutatja be, már több mint egy hete tartották fogva, mire az iráni hatóságok megerősítették a letartóztatásának tényét.
Sala december 17-én podcastot tett közzé Teheránból az iráni fővárosban uralkodó patriarchátusról. Két nappal később tartóztatták le, amiért újságírói tevékenységet végzett Iránban.
Ez előtt három nappal letartóztatták az olaszországi Milánóban Mohammad Abedinit, egy iráni–svájci üzletembert, akit az Egyesült Államok keres, mert állítólag részt vett egy jordániai amerikai támaszpont elleni, emberéleteket követelő dróntámadásban. Irán illegálisnak nevezte Abedini letartóztatását, majd az ügy miatt berendelte a teheráni olasz nagykövetet. Az Egyesült Államok megtorlásnak nevezte az újságírónő letartóztatását, míg a Riporterek Határok Nélkül nevű szervezet és a Nemzetközi Újságíró-szövetség médiafigyelő szervezete önkényesnek, zsarolásnak minősítette.
Iránt rendszeresen vádolják azzal, hogy hamis vádak alapján tartóztat le kettős vagy nyugati állampolgárokat, és arra használja őket, hogy nyomást gyakoroljon a nyugati országokra.
A teheráni forradalmi bíróság decemberben tíz év börtönbüntetésre ítélte Reza Valizadeh amerikai–iráni kettős állampolgárt, az RFE/RL Farda Rádió volt újságíróját „ellenséges kormánnyal való együttműködés” vádjával. Valizadeh egy évtizednyi munka után, 2022 novemberében távozott a Farda Rádiótól. 2024 elején visszatért Iránba, hogy meglátogassa a családját, de szeptember 22-én letartóztatták. A november 20-án és december 7-én tartott két bírósági ülésen a hírek szerint nem volt jelen az ügyészség képviselője, a bíró töltötte be a vádhatóság szerepét. Az újságíróhoz közel álló források azt állítják, hogy Reza Valizadeh csapdába esett, annak ellenére, hogy nem hivatalos biztosítékot kapott az iráni biztonsági tisztviselőktől arra, hogy nem esik bántódása visszatérésekor Iránba.
Irán a sajtószabadság tekintetében a legelnyomóbb országok közé tartozik. A Riporterek Határok Nélkül 180 ország közül a 176. helyre sorolta a 2024-es World Press Freedom Indexben.