A lengyel külügyminiszter arról beszélt a parlament előtt, hogy az ország vissza kíván térni az Európai Unió politikájának alakítását meghatározó tagállamok körébe.
Radek Sikorski a kormány idei diplomáciai céljait ismertető beszédében figyelmeztette Oroszországot, hogy elkerülhetetlenül vereséggel végződne számára, ha megtámadná a NATO bármelyik tagállamát.
Leszögezte, hogy nem a Nyugatnak kell aggódnia az esetleges összeütközéstől, hanem fordítva, miután az észak-atlanti szövetség katonai képességei az orosz többszörösét adják. Ugyanakkor arról is beszélt, hogy ennek ellenére fokozni kell a védelmi kiadásokat.
Aláhúzta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök akkor is hazudott, amikor azt állította, hogy Lengyelország el akarná csatolni a korábban hozzá tartozó nyugat-ukrajnai területeket.
„Lviv Ukrajna” – mondta ukránul.
Ehhez kapcsolódóan: Donald Tusk alatt gyors javulás lehet az EU és Lengyelország kapcsolatában
A tárcavezető a baráti kapcsolatok fenntartásának fontosságát hangsúlyozta Németországgal, közölve, hogy a kormányváltással lezárult a konfrontáció időszaka.
„A nézetkülönbségek nem jelentik azt, hogy örökös konfliktusra vagyunk ítélve. Németország demokratikus szomszédunk, legnagyobb kereskedelmi partnerünk, lényeges európai szereplő és kulcsfontosságú szövetséges a NATO-ban. Varsónak és Berlinnek szüksége van egymásra” – mondta.
Ehhez kapcsolódóan: Orosz kémhálózaton ütöttek rajta Lengyelországban
Úgy vélekedett, hogy Lengyelország biztonságának a transzatlanti együttműködésre, illetve az európai integrációra kell alapulnia, és hangsúlyozta, hogy Varsó készen áll a globális kihívások kezelésében is részt venni.
Sikorski emellett közölte, hogy Varsó pártolja az Európai Unió „realista” reformját; az alapszerződések módosítása nem feltétlenül szükséges, de hatékonyabb döntéshozatalra van szükség.
Ehhez kapcsolódóan: A lengyel parlament elé került a csaknem teljes abortusztilalom feloldása
Az országot 2015 és 2023 között vezető, előző lengyel kormány jó kapcsolatokat ápolt az Egyesült Államokkal, viszont az Európai Unióval, különösképpen Németországgal meglehetősen konfliktusos volt a viszony.