Az ötéves, százmilliárd eurós támogatási alap létrehozása javítaná az ukrajnai katonai támogatások NATO-n belüli koordinálását, továbbá Oroszországnak is határozott üzenetet küldene – jelentette ki Krisjanis Karins a Szabad Európának adott interjújában.
A lett diplomácia vezetője a NATO e heti külügyminiszteri tanácsülését követően arról számolt be, hogy az észak-atlanti szövetség jóváhagyta a segítségnyújtási csomag tervezésének megkezdését.
Rámutatott, hogy a katonai szervezet jelenleg ad hoc alapon dolgozik Ukrajna támogatásán, különböző koalíciók biztosítanak lőszert, drónokat, aknamentesítésre szolgáló felszerelést és egyéb eszközöket.
„Ezt jobban is össze lehetne hangolni Ukrajna szükségleteinek és a NATO-országok rendelkezésére álló források párosításával” – mondta.
Ehhez kapcsolódóan: Hetvenöt éves a NATO
Emellett tájékoztatása szerint a százmilliárd euró értékű alap felállítása hosszú távú stabilitást nyújtana az Oroszország által megtámadott ország számára.
A csomag keretében fegyvereket és lőszereket szállítanának a javaslat értelmében, azonban közvetlen kifizetésekre is sor kerülhetne.
„Úgy gondolom, rendkívül fontos egyértelmű jelzést küldeni ukrán barátainknak és a fronton szolgáló katonáknak, ugyanakkor pedig Moszkvának is, hogy lássa, nem csak egyes országokról van szó, hanem mindannyiunkról együtt” – fogalmazott.
A NATO védelmi miniszterei április 3-án abban állapodtak meg, hogy megkezdik a tervezetését az ukrán katonai segítségnyújtás szorosabb szövetségi szintű koordinálásának. De az egyelőre közel sem biztos, hogy a javasolt alap felállítását minden tagállam jóvá is fogja hagyni, márpedig egyhangú döntésre van szükség a szerződéses szabályok alapján.
Karins kiemelte, hogy még van néhány hónap a július washingtoni NATO-csúcstalálkozóig, s így addigra remélhetőleg kidolgozásra kerülhet minden részlet.
Ehhez kapcsolódóan: A NATO-tagok arról egyeztettek, hogyan nyújtsanak megbízható, kiszámítható támogatást Ukrajnának
A lett külügyminiszter arra is kitért, hogy országa a bruttó hazai terméke (GDP) 0,25 százalékát Ukrajna támogatására fordítja, és célszerű lenne meghatározni egy hasonló arányt a többi tagállam számára is, hogy biztosított legyen az igazságos teherviselés. Azt mindazonáltal elismerte, hogy egészen más lenne ez az összeg egy nagyobb gazdaság, például Franciaország vagy Németország esetében.
Leszögezte, hogy a tagállamok egységesek Ukrajna támogatásának ügyében, ami „igen jó hír”. „El kell döntenünk, hogyan lehet hosszú távú támogatást nyújtani a stabilitás és a kiszámíthatóság érdekében” – közölte.
Egyes diplomaták kiemelték, hogy Donald Trump lehetséges visszatérésére tekintettel különösen nagy szükség lenne az alap felállítása, miután előző amerikai elnök korábban arról beszélt, hogy amennyiben megválasztják, akkor „alapvetően újraértékeli” a NATO céljait és küldetését, Ukrajnának pedig egyetlen pennyt sem fog adni.
A százmilliárd eurós alap keretében a katonai támogatások koordinációja kevésbé függene az Egyesült Államoktól.