Aljakszandr Lukasenka belarusz vezető arról számolt be, hogy többtucatnyi orosz nukleáris fegyvert telepítettek országába, ami egyesek szerint az ukrajnai háború továbbterjedésének kockázatával jár.
A Vlagyimir Putyin elnök közeli szövetségesének számító Lukasenka aláhúzta, hogy új katonai doktrínát fogadtak el, amelynek értelmében az orosz atomfegyverek telepítése a stratégiai elrettentés eszköze.
A belarusz vezető leszögezte, hogy hiba volt az atomfegyverek eltávolítása Belaruszból a Szovjetunió 1991-es összeomlása után, illetve kijelentette, hogy minden körülmények között meg kell őrizni országa függetlenségét.
Lukasenka gyakran beszél a NATO vagy Ukrajna támadásának veszélyéről, szerinte ezért van szükség a magas készültségi szint fenntartására.
Ehhez kapcsolódóan: Akár blöff, akár nem, a Putyin által bejelentett atomfegyver-telepítés Belaruszba fokozza a kardcsörtetést
Beszédében azt is állította, hogy ellenzéki csoportok az ellenőrzésük alá akarják vonni Belarusz nyugati részét, amihez segítséget kértek a NATO-tól.
A belarusz biztonsági szolgálat közölte, hogy elhárítottak egy Litvániából indított dróntámadást, de ezt Vilnius azonnal cáfolta.
A korábbi szovjet tagköztársaságot 1994 óta vaskézzel irányító Lukasenka arra szólította fel a Nyugatot, hogy „vessen véget a szembenállásnak Oroszországgal azzal, hogy kiegyeznek döntetlenben”, ez óriási lökést adhatna ugyanis a békefolyamatnak, így véget érhetne a háború Ukrajnában.
„Máskülönben Ukrajna megszűnik létezni” – figyelmeztetett.
Oroszország Belarusz területét is felhasználta ukrajnai háborús céljaira az invázió több mint két évvel ezelőtti megindításakor, azóta is állomásoznak orosz katonák és fegyverek az országban.
Ehhez kapcsolódóan: Mik azok a taktikai nukleáris fegyverek, és mi az ezekkel kapcsolatos orosz álláspont?
A Kreml tavaly márciusban jelentette be az atomfegyverek állomásoztatását, erre a tájékoztatás szerint Minszk kérésére kerül sor.
A lépés világszerte bírálatokat váltott ki, a NATO „veszélyesnek és felelőtlennek” minősítette.