Ezer napja dúl a háború Ukrajnában. A Szabad Európának Ukrajnában harcoló magyarok meséltek arról, miért gondolják, hogy az ukrán hadsereg egy része parancsra sem tenné le a fegyvert. Nem szeretett volna a befolyásos családból származó egyetemistával kivételezni, kirúgták a Corvinusról, sőt azt is megmondták: ne beszéljen senkinek a történtekről. Ádám Zoltán interjút adott nekünk. A hét legnépszerűbb közösségimédia-tartalmaiból válogattunk.
„Putyin nem fog megállni, megmondta, hogy mit akar, visszaállítani az egykori Orosz Birodalom fényét, ehhez pedig terület kell. Teszi mindezt az orosz kisebbségre hivatkozva: ez olyan, mintha mi lőnénk válogatás nélkül Kárpátalját az ottani magyarok kedvéért. Persze, én is gondolok a békére, de nem úgy, ahogy az M1-en” – mondta el lapunknak egy Ukrajnában harcoló magyar önkéntes katona, aki saját bevallása szerint „nem bírta tovább nézni, hogy gyerekeket és civileket ölnek a szomszédban”.
A háború ezredik napján a születésnapját ünneplő Traski Viktor mesélt kollégánknak az orosz csapatok leleményességéről. Elmondta, mit szól a Munkácsot érő támadáshoz, illetve azt, hogyan látják a háborút négy- és hatéves fiai.
Ezer napja tart a háború Ukrajnában – Budapesten is megemlékeztek.
A Szabad Európa ukrán szerkesztőségének dokumentumfilmje egy területvédelmi önkéntes sorsán keresztül mutatja be a fegyveres agresszió talán legvéresebb színhelyét, a Kijevhez közeli Bucsát. Olekszij Pobiháj megrázó sorsa:
Szülészetet érő bombatalálat, menekülés közben meglőtt gyerekek, utcán kivégzett civilek, szétszakadt családok, árva állatok – a csaknem három éve tartó ukrajnai háború megrendítő pillanatait ragadják meg az AP fotói:
A várakozásoknak megfelelően döntött az Alkotmánybíróság: nem alkotmányellenes a szuverenitásvédelmi törvény. Az AB megint az állam, nem az alapjogok védelme mellett állt ki – mondja egy alkotmányjogász.
Decemberben folytatódik a Corvinus egyetemről elbocsátott egyetemi tanár munkaügyi pere. Ádám Zoltán korábban etikai eljárást kezdeményezett az egyetem vezetése ellen, mert egy befolyásos családból származó diákot úgy is vizsgázni engedtek, hogy nem teljesítette a félév kötelező feladatait.
Az egyetem vezetése azt szerette volna elérni, hogy a kirúgott tanár senkinek, még a kollégáknak se beszéljen a külön vizsgáztatás miatti etikai vizsgálatról:
A Fidesz teljesen átrajzolná az egyéni választókerületeket Budapesten, és kettővel csökkentené a számukat, de Hadházy Ákos szerint nem is ez a legsúlyosabb a javaslatban, hanem az, hogy a tervezet szerint a szavazólapot nem kell borítékba tenni az urnába helyezés előtt. A független országgyűlési képviselő szerint ezzel megszűnik a titkos szavazás. „Képzeljük el a választást ezután egy ötszáz lelkes faluban. A polgármester embere ott ül a szavazatszámláló bizottságban, és konkrétan megnézi, ki hogyan szavazott. Aztán aki nagyon ugrál, megütheti a bokáját. Ugyanezt célozta annak idején, hogy legálissá tették a szavazólapok fényképezését, de a jelek szerint túlságosan macerás és kockázatos volt így ellenőrizni, hogy »jól szavaztak-e« az alattvalók, más megoldást kellett találni” – fogalmazott.