Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága elé idézi Magyarországot, mivel az uniós állásponttal ellentétesen szavazott az ENSZ-ben a marihuánával kapcsolatban. A visszaélést bejelentő személyek védelmének ügyében nyolc tagállammal közösen, a megújuló energia ügyében két másik uniós országgal együtt idézik bíróság elé Magyarországot – közölte szerdán az Európai Bizottság.
Magyarország ellentétesen szavazott az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO) a kannabisz és a kannabiszhoz kapcsolódó anyagok jegyzékbe vételére vonatkozó ajánlásáról kialakított uniós állásponttal, ezért döntött az uniós bíróság elé idézés mellett az Európai Bizottság – olvasható a közleményben
A bizottság közölte: Magyarország kétszer is az uniós állásponttal ellentétesen szavazott a nemzetközi ellenőrzés alatt álló anyagok jegyzékbe vételére vonatkozó WHO-ajánlásokról tartott szavazáson 2020. december 2-án az ENSZ Kábítószer-bizottságának 63. ülésszakán.
Az uniós jog értelmében az Egységes kábítószer-egyezmény és a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény szerinti anyagok nemzetközi jegyzékbe vételére vonatkozó határozatok az Európai Unió kizárólagos hatáskörébe tartoznak, ezért az unió álláspontját rögzítő tanácsi határozat kötelező a tagállamokra nézve – emlékeztet a bizottság.
Először kötelezettségszegési eljárást indított a bizottság Magyarország ellen. 2021. február 18-án felszólító levelet, 2021. november 12-én pedig indokolással ellátott véleményt küldött Magyarországnak. Mivel a magyar hatóságoknak sem a felszólító levélre, sem az indokolással ellátott véleményre adott válasza nem volt kielégítő, a bizottság úgy határozott, hogy az Európai Unió Bírósága elé idézi Magyarországot, mivel az ország nem teljesítette a tanácsi határozatból eredő kötelezettségeit, valamint megsértette az unió kizárólagos külső hatáskörét és a lojális együttműködés elvét.
Hiába szavazott másképp a magyar kormány, az ENSZ leszedte a legveszélyesebb drogok listájáról a marihuánát – számolt be 2020 decemberében a 444.hu.
Az ENSZ Kábítószerügyi Bizottsága törölte a kannabiszt a legveszélyesebb – és így leginkább üldözendő – drogok listájáról. Ezzel a IV-es, azaz legdurvább besorolásból az I-es, azaz legenyhébb besorolásba minősítették át a marihuánát, elismerve, hogy csak enyhe függőséget okozhat, és bizonyos betegségek gyógykezelésében még hasznos is lehet. Az átminősítést a WHO, az ENSZ egészségügyi szervezete kezdeményezte – írta a lap.
Ehhez kapcsolódóan: Pert indít az Európai Bizottság Magyarország ellen az építőanyagok exportkorlátozása miatt
Tanúvédelem
Az uniós jog megsértését bejelentő személyek védelméről szóló irányelvet a saját jogi keretbe átültető nemzeti intézkedések meghozatalának és azok közlésének elmulasztása miatt az Európai Bizottság Csehországgal, Németországgal, Észtországgal, Spanyolországgal, Olaszországgal, Luxemburggal, Magyarországgal és Lengyelországgal szemben indított keresetet az uniós bíróságon – közöte a bizottság.
Mint írják, az irányelv megszabja a tagállamok számára, hogy biztosítsanak hatékony csatornákat az uniós szabályok megsértésének bizalmas bejelentésére a visszaélést bejelentő személyek számára, szilárd védelmi rendszert kialakítva a megtorlással szemben. A tagállamoknak 2021. december 17-ig kellett átültetniük a szükséges intézkedéseket az irányelv alapján.
Az irányelv kulcsszerepet játszik az uniós jog érvényesítésében számos olyan fontos szakpolitikai területen, ahol az uniós jog megsértése kárt okozhat a közérdeknek. E szakpolitikai területek köre a környezetvédelemtől kezdve a közbeszerzésen, a pénzügyi szolgáltatásokon, a nukleáris biztonságon és a termékbiztonságon át az unió pénzügyi érdekeinek védelméig terjed – olvasható a közleményben.
Ehhez kapcsolódóan: Próbára bocsátása ellenére folytatta a kormányplakátok átírását a pécsi jogvédő
Megújuló energia
Az Európai Bizottság Horvátországot, Magyarországot és Portugáliát az Európai Unió Bírósága elé idézi és pénzügyi szankciók kiszabását kéri a megújulóenergia-irányelv nemzeti jogba való átültetésének elmulasztása miatt – közölte a bizottság, amely ezáltal jogi lépéseket tesz annak érdekében, hogy uniószerte biztosítsa a megújuló energia fejlesztését, valamint csökkentse az üvegházhatásúgáz-kibocsátást, az energiafüggőséget és a magas árakat.
Az irányelvet a tagállamoknak 2021. június 30-ig kellett átültetniük nemzeti jogrendjükbe. A bizottság folyamatosan támogatja a tagállamokat a szabályok átültetésében, de Horvátország, Magyarország és Portugália mindeddig nem jelentette be megfelelően, hogy miként ültette át az irányelv egyes rendelkezéseit nemzeti jogába.
A bizottság 2021 júliusában felszólító levelet küldött minden érintett tagállamnak, 2022 májusában pedig, a három tagállam által bejelentett átültető intézkedések értékelését követően indokolással ellátott véleményt adott ki, amelyben felszólította a tagállamokat, hogy tegyenek eleget kötelezettségüknek, vagyis kellően egyértelműen és pontosan jelöljék meg mindazokat a nemzeti intézkedéseket, amelyekkel az irányelvet átültetettnek tekintik.
Három tagállam, Horvátország, Magyarország és Portugália nem nyújtott be megfelelési táblázatot vagy magyarázó dokumentumot arról, hogy miként ültette át az irányelv egyes rendelkezéseit. A bizottság ezért az Európai Unió Bíróságán keresetet indít az említett tagállamokkal szemben.