Ahhoz képest, hogy mekkora zuhanásban vannak a hazai beruházások, elég sok időbe telik, mire Töröcskei István után újabb oligarcha kerül rács mögé: információink szerint megvan a kiválasztott az építőiparból. Meggyengült Habony Árpád, aki elszúrta mini-Dubajt és túlszámlázott Trumpnak, Matolcsy aduja viszont erősebb az ÁSZ jelentésénél, de csak szabad elvonulásra elég.
Március elején egyik napról a másikra, előzmények nélkül kirúgták a Miniszterelnöki Kabinetiroda egyik helyettes államtitkárát, akit Habony Árpád embereként tartottak számon, és a Fidesz-kampányon dolgozott.
Helyreigazítás
Valótlanul állítottuk, hogy a Miniszterelnöki Kabinetirodán, Rogán Antalnál dolgozó egyik helyettes államtitkárt március elején kirúgták.
A valóság ezzel szemben az, hogy 2025 márciusában a Miniszterelnöki Kabinetirodán, Rogán Antalnál dolgozó egyetlen helyettes államtitkár sem lett elbocsátva.
Frissítés: a Magyar Közlöny március 11-én megjelent 2025. évi 25. száma négy helyettes államtitkár „kinevezésének módosulásáról” ad hírt, és az említett négy államtitkárból három cikkünk írásakor még a kormany.hu oldalon a Miniszterelnöki Kabinetiroda helyettes államtitkárait felsoroló aloldalán szerepelt, cikkünk megjelenése után azonban eltűnt nevük a listáról.
Március végén megszületett Orbán Viktor és Matolcsy György között a megegyezés: a volt jegybankelnök, a fia és annak köre – akik a jegybanki alapítványok körüli pénzszivattyút működtették – szabad elvonulást kapnak, viszont információink szerint bilincs vár az egyik legismertebb NER-oligarchára.
Példastatuálás
Országjárásra indulnak a Fidesz-politikusok – jelentette be március végén Menczer Tamás, a Fidesz–KDNP kommunikációs igazgatója. A Tisza Párt erősödése és a jegybanki alapítványok működéséről szóló ÁSZ-jelentés tervezetének kiszivárgása miatt várhatóan aggódó-értetlenkedő hívek megnyugtatására, a kevésbé elkötelezett Fidesz-szavazók megtartására jól jön annak demonstrálása, hogy – a kormány kritikusai szerint rosszul működő közszolgáltatások és a sikertelen gazdaságpolitika mellett – az ellenzéki kihívók fő fegyvere, az üzemszerűen működtetett korrupció vádja is hamis. Információink szerint az fogja demonstrálni a kormány elkötelezettségét a korrupció elleni harcban, hogy nemsokára bilincsben viszik el az építőipar egyik legismertebb, állandó tendernyertesét.
Régóta folyik már a találgatás NER-körökben, hogy ki kap karperecet Töröcskei István után, mivel az EU-pénzek elapadása és az állami beruházások többéves bezuhanása után erősödött a lázongás a NER külső köreiben amiatt, hogy a kevés fókából csak a család és a néhány legnagyobb kiválasztott részesül (lásd az állam hatszázmilliárdos, épülő irodaház-vásárlását). A fideszes politikusok házipénztárának számító kisebb, de azért elég nagy építőipari cégek is csődközeli helyzetbe kerültek (például Kocsis Máté emberéé, aki korábban a kézilabda-Eb-n építkezhetett). A korábbi piacszabályozás már nem működött (amelynek lényege az volt, hogy bizonyos összeghatár alatt a Fidesz választókerületi elnökei dönthettek a fejlesztésekről), annyira nincsenek megrendelések. A NER e kedvezményezetti körének is szólhat most az egyik legnagyobb oligarcha elvitele.
Nemrég Magyar Péter és Hadházy Ákos is bejelentette NER-nagyvadak várható kilövését, és információink szerint Lázár János miniszter elhíresült kullancsozása is ennek a felvezetése volt. Mint ismert, kisvárdai fórumán az építési és közlekedési miniszter ezt mondta: „Azokat a NER-eseket, akik kullancs módon ránk telepedtek, és visszaéltek a megteremtett lehetőséggel, valóban eljött az ideje, hogy lesöpörjük magunkról annak érdekében, hogy a ránk szavazók bizalmát meg tudjuk tartani.”
A Fidesz-frakció azóta reklámban hirdeti Lázár mondatait, így ezt is: „Nekem személyesen teljes egészében elegem van a luxizásból, a repülőzésből, a jachtozásból és az egészből, amit néhány ember ebben az országban a megteremtett lehetőséggel csinál.” A NER-ben több száz milliárdos vagyonra szert tevő kiválasztott (akit persze már privilegizált szerepére is kiválasztottak, ahogy Lázár mondta: „megteremtették neki a lehetőséget”) kisebb bűnbakszerepet kaphat akár a Paks II.-beruházás bedőlésének előbb-utóbb kényszerű kommunikálásában is. Amihez persze az is kell, hogy legyen végre érdemi bejelentenivaló a Roszatom helyettesítéséről, akár francia, akár amerikai céggel indulna az atomerőmű-építési projekt.
Ehhez kapcsolódóan: Washingtonban is megígérte az újabb atomerőművet Szijjártó Péter
Megszokásból néha túlszámláz az ember
Az amerikai kapcsolatok információink szerint a várakozások ellenére elég visszafogottak, pedig – ahogy megírtuk – az év eleji kormányátalakítás egyik fő oka is az volt, hogy az állami informatika (és Orbán Balázs) kikerüljön az amerikai szankciós listán lévő Rogán Antal felügyelete alól, olajozva az utat az Orbánék által nagyon várt amerikai üzletek előtt.
A kapcsolatok javulásán nem segített, hogy információink szerint a Fidesz gazdasági hátországában és kampányában is kulcsszereplő Habony Árpád politikai tanácsadó Orbán Viktort is kellemetlen helyzetbe hozta. Korábban már írtunk arról, hogy az amerikai kampányban Habony is pont akkor utazott találkozni Trump kampánystábjával, amikor Orbán találkozott Donald Trumppal floridai birtokán. Úgy tudjuk, Habony cége – amely dolgozott kampányokban Lengyelországban, Szlovéniában és Macedóniában – végül feladatot kapott a Trump-kampányban is. Ezért viszont – több forrásunk szerint – irreálisan magas összegű számlát adott, ami miatt Trump egyik legközelebbi munkatársa hívta fel Orbánt, aki kínos magyarázkodásra kényszerült.
Információink szerint a miniszterelnök így járt Dubajban kétszer is, januárban és februárban. A szintén Habony által előkészített, letárgyalt rákosrendezői mini-Dubaj-projekt (még egy Habonyhoz köthető cég is szerzett részesedést az ingatlanfejlesztésre szánt területen) megbukott, miután kiderült, hogy a terület egy részére a fővárosnak elővételi joga van, és él is vele. Az Egyesült Arab Emírségek uralkodója a projekt előkészítetlenségét kifogásolta. Egy forrásunk a magyar oldalon remélt több száz milliárdos, szerinte túlnyomórészt illegális haszon elvesztéséről beszélt mini-Dubaj kapcsán.
Az amerikaiaknál a TEK-nek a boszniai szerb enklávéban tervezett akciója is kiverte a biztosítékot a Balkánt destabilizáló következményei miatt (Trumpnak most semmi szüksége egy újabb megnyíló válsággócra). Bár tagadják, de egyöntetű a helyi vélemény, hogy Orbánék a Boszniában körözés alá helyezett Milorad Dodik esetében a Balkánon már gyakorolt kimentési akcióra készültek felfegyverzett TEK-esek odavezénylésével. Hallottunk olyan információt, hogy Orbán (ahogy a Schadl-ügyben sem) nem volt minden információ birtokában az akció kapcsán (amit forrásunk Rogánnak tulajdonított), de ezt más forrásaink a TEK-et vezető Hajdu János és Orbán szoros kapcsolata miatt nem tartják hihetőnek.
Visszatérve Habonyra: Orbán bizalomvesztése eredményezte embere, a Rogán Antalnál dolgozó helyettes államtitkár áthelyezését (Megjegyzés: a cikk megjelenésekor itt használt "elbocsátás" szót a MEK kérésére utólag módosítottuk - szerk.). Ez a három ügy húzódik meg Rogán háttérbe szorításában (egy forrásunk szerint tőle még elvesznek hatásköröket), Kertész Balázs ügyvéd kiiktatásában és Habony bizalomvesztésében. A Trump-stábbal pedig megromlott a kapcsolat: „Mosolyszünet van, és bizonytalanság” – mondta egy forrásunk.
A Matolcsy-kör bukása
Matolcsy Ádám már hetekkel ezelőtt azt terjesztette, hogy megszületik a megegyezés apja és a kormányfő között. Akkor egy fideszes forrásunk is azt mondta, hogy bár szerinte Matolcsy nem nagyon ügyelt a jogszerűségre az MNB felújítása és alapítványai körül, de a rábízott feladatokat (forrásunk itt az Origo megvételét említette) elvégezte – ezért nem valószínű, hogy átengednék őt és/vagy fiát az igazságszolgáltatásnak. Sajtóvélekedések szerint a Magyar Nemzeti Bank elnökének immunitásában fontos szerepe lehet annak, hogy hivatalánál fogva is túl sokat tud a NER-magánvagyonok fellelhetőségéről, pénzmozgásairól.
Az ÁSZ-jelentés kikerülése óta a Fidesz-kommunikáció ügyelt arra, hogy a független MNB belügyeként adja el az alapítványi kavarásokat; sem Matolcsyt, sem a fiát és annak baráti körét nem támadták. Egy forrásunk szerint a korábbi MNB-alelnök, Windisch László vezette ÁSZ-vizsgálat is inkább csak Orbánék számára készített eszköz volt: szerinte az ÁSZ nem kérte társszervek vizsgálatát, és a már több mint egyéves vizsgálat alatt tehetett volna büntetőfeljelentést.
Matolcsy György „tényeket nélkülöző, etikátlan és módszertanilag megalapozatlan” ÁSZ-jelentésről beszélt az Indexnek, szerinte a nemzeti banki alapítvány vagyona nemcsak megvan, de nőtt is.
A várakozásoknak megfelelően március utolsó hetében meg is történt az Orbán–Matolcsy-megegyezés.
A sajtó által bőven dokumentált fényűző életmódja miatt már a 2022-es választások előtt megüzenték Matolcsy Ádámnak és körének, hogy ne legyenek szem előtt, hagyják el az országot. Egy forrásunk szerint rossz üzleti döntéseik mellett ez a távolság is hozzájárult cégeik, például a Száraz István tulajdonolta és a hírek szerint most eladás előtt álló Culinaris rossz teljesítményéhez.
A Matolcsy és az MNB ingatlanfelújításait végző Raw Development Kft.-t tulajdonló Somlai Bálint Dubajban, Száraz István Londonban telepedett le, és információink szerint tényleg nem mertek hazajönni. Matolcsy regnálása alatt viszont a cégeik megmaradhattak – úgy tűnik, eddig; érdemes lesz figyelni, kihez/kikhez kerülnek. Cserébe szabad elvonulást kaptak, ami a hűtlen kezelés miatt indult nyomozás elhúzását jelenti évekre. A Matolcsy-féle botrányra fókuszálást gyengíti majd a NER-es oligarcha letartóztatása is.
(Megkérdeztük a Miniszterelnökséget, hogy voltak-e egyeztetések a miniszterelnök [vagy megbízottja] és Matolcsy György között az MNB-alapítványok körüli ügyekről. Ha válaszolnak, cikkünket frissítjük.)