Hszi Csin-ping látogatása erős jelzés az Ukrajnát támogató nyugati államoknak, hogy kudarcot vallottak az Oroszország teljes nemzetközi elszigetelését célzó erőfeszítéseik.
A vizitre mindössze néhány nappal azt követően került sor, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) a napokban elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen, mert megalapozott a gyanú, hogy személyesen felelős ukrán gyermekek jogellenes deportálásáért és átszállításáért Oroszországba.
Kína és Oroszország a háromnapos látogatásra lehetőségként tekint a korábban többször kinyilvánított „korlátlan barátság” mélyítésére.
Elemzők szerint Peking elsősorban az orosz energiahordozókban érdekelt, illetve partnernek gondolja Moszkvát a világpolitika nyugati dominanciájának letörésében.
Hszi és Putyin kölcsönösen drága barátjának nevezte egymást a kamerák kereszttüzében, majd az orosz elnök gratulált kínai kollégájának újraválasztásához, és reményét fejezte ki, hogy sikerül tovább javítani a kétoldalú együttműködést.
Ehhez kapcsolódóan: Dezinformációs háború – Kína és Oroszország együttműködik a propagandában
Putyin üdvözölte az ukrajnai konfliktus rendezését célzó, nemrég közzétett kínai békejavaslatot, és azt mondta, hogy a Kreml kész tárgyalni. „Meg fogjuk vitatni mindezen ügyeket, köztük az általunk nagyra tartott kezdeményezést is” – fogalmazott.
„Együttműködésünk a nemzetközi porondon kétségtelenül segített a globális rend és a multipolaritás alapelveinek megerősítésében” – szögezte le.
Hszi köszönetet mondott a kedves szavakért, és kiemelte, hogy újraválasztását követően Oroszországot választotta legelső külföldi útja célpontjául.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője arról számolt be, hogy a vacsora során a felek nagy valószínűséggel részleteiben meg fogják tárgyalni az ukrajnai orosz beavatkozást.
Ehhez kapcsolódóan: Képes lehet-e Kína békét teremteni Oroszország és Ukrajna között?
Putyin számára Hszi látogatása jelentős diplomáciai győzelem, ugyanis a Nyugat nagy erőket fektetett Oroszország nemzetközi elszigetelésébe az invázió tavaly februári megindítása óta.
A Kínai Kommunista Párt központi lapjában megjelent cikkében az orosz elnök „mérföldkövet jelentő” látogatásnak minősítette kínai hivatali partnere moszkvai útját, amely szerinte megerősíti a két ország közötti partnerség „különleges természetét”.
Arra is kitért, hogy a mostani csúcstalálkozóval azt az üzenetet kívánják küldeni az Egyesült Államoknak, hogy nem fogják elfogadni a meggyengítésüket célzó kísérleteket.
„Az Oroszország és Kína, illetve az amerikai diktátumok előtt meghajlani nem hajlandók elrettentését célzó amerikai politika egyre keményebbé és erőszakosabbá válik” – írta.