A legfontosabb cikkeink szerda reggel: milyen kilátásai vannak a Horvátországban jogerősen elítélt MOL-vezérnek, az USA ismét felemelte szavát az Északi Áramlat 2 gázvezeték ellen, a gyűlölet erősítéséért bírálja a Facebook-ot volt termékmenedzsere.
Korrupciós vádak miatt két év letöltendő börtönre ítélték Hernádi Zsoltot, a Mol elnök-vezérigazgatóját. Az ítélet jogerős, de több színtéren folytatódni fognak a jogi csatározások. Ettől függetlenül Hernádi Zsolt csak akkor kerülhet ténylegesen börtönbe, ha Horvátországba utazik. A Mol ismét alaptalannak nevezte a az ítéletet, amit a horvát Alkotmánybíróságon is megtámadnak. A vezető kilátásairól szakértővel beszélgettünk.
Peren kívüli egyezséggel hat év letöltendő börtönbüntetést kapott a buszsofőr a tizenhét halálos áldozatot követelő veronai busztragédia ügyében; első fokon még tizenkét évet ítéltek neki. Olaszországban soha többé nem vezethet, itthon azonban igen.
Figyelmeztetések
Hivatalosan is bejelentette a budapesti járványügyi szigorításokat a főpolgármester. A maszkhasználatot továbbra sem tudják kötelezővé tenni a közösségi közlekedésben, de ajánlják. Újabb 36 halálos áldozata van itthon a járványnak. Az elmúlt 24 órában 3125 új fertőzöttet igazoltak.
Óva intette Európát az Egyesült Államok attól, hogy engedjen Oroszország nyomásgyakorlásának, és felgyorsítsa az Északi Áramlat 2 gázvezeték hivatalos engedélyeztetési eljárását. Európában az utóbbi időszakban rekordmagasba szöktek a gázárak, részben az ellátási hiány következtében.
Gyűlölet, szeretet
Ismét élesen bírálta a Facebookot a közösségi oldal korábbi termékmenedzsere, mondván, „kétségtelenül felerősíti a gyűlöletet”. Frances Haugen ezúttal a brit parlament illetékes bizottságának ülésén vett részt hétfőn, ahol az online biztonságról szóló törvényjavaslat szigorításának kérdése volt a téma.
Elemzők és kollégái szerint az Európai Parlament döntése, hogy Alekszej Navalnijnak ítéli oda a rangos Szaharov-díjat, emeli nemzetközi tekintélyét, így valamiféle védelmet nyújt a bebörtönzött ellenzéki aktivistának. „Ez erős elismerése annak, hogy Alekszej Navalnij nem szélsőséges vagy terrorista, hanem valójában szabadságharcos” – mondta a Szabad Európának Alina Poljakova, az Európai Politikai Elemzőközpont elnök-vezérigazgatója.
Bár a gyakorlatban már nem alkalmazzák, még mindig fájó pont az LMBT+ embereknek a litván „melegpropaganda-törvény”. Más volt szovjet balti államokhoz hasonlóan Litvánia is dekriminalizálta a homoszexualitást a kilencvenes évek elején, ugyanakkor az 1992-es alkotmányban betiltották az azonos neműek házasságát. A balti országban ráadásul a parlament idén tavasszal szavazta le a bejegyzett élettársi kapcsolatot engedélyező törvényjavaslatot is.
Nyugodt napot kívánok,
Vovesz Tibor