A koronavírus olyan változata, amely több mint nyolcvan országban feltűnt már, amióta először észlelték Indiában. Nevét az Egészségügyi Világszervezettől kapta, amely a figyelemre méltó variánsokat a görög ábécé betűiről nevezi el.
A vírusok folyamatosan mutálódnak, ám a legtöbb változás nem ad okot aggodalomra. De egyes változatok fertőzőbbek lehetnek, súlyosabb betegségeket okozhatnak vagy kijátszhatják az oltások adta védelmet.
Szakértők szerint a delta-variáns könnyebben terjed, mert erősebben tapad a testünk sejtjeire. Az Egyesült Királyságban ez a variáns felelős az új fertőzések kilencven százalékáért. Az Egyesült Államokban a fertőzések húsz százalékát adja most, és egészségügyi tisztségviselők szerint akár az ország meghatározó típusává válhat.
Egyelőre nem világos, hogy ez a variáns jobban megbetegíti-e az embereket, ehhez több adatot kell összegyűjteni – mondta dr. Jacob John, aki a vírusokat tanulmányozza a dél-indiai vellore-i keresztény orvosi egyetemén.
Tanulmányok kimutatták, hogy a rendelkezésre álló vakcinák hatnak a variánsok, köztük a delta ellen is.
Angol kutatók azt tanulmányozták, hogy a kétdózisú AstraZeneca- és Pfizer–BioNTech-vakcinák mennyire hatékonyak ellene, összevetve az először az Egyesült Királyságban kimutatott alfa-variánssal.
A vakcinák megvédték azokat, akik mindkét adagot megkapták, de kevésbé voltak hatékonyak azoknál, akik csak egy adagot kaptak.
A szakértők ezért mondják azt, hogy fontos, hogy teljesen beoltassuk magunkat és hogy az oltások globális hozzáférhetővé tétele kritikus pont.