Az egykori liberális orosz törvényhozó kijelentette, hogy nem fél a megtorlástól a nagy hullámokat verő minapi megjegyzései miatt, amelyekkel megkérdőjelezte a hadvezetés ukrajnai stratégiáját, és béketárgyalásokat sürgetett.
Borisz Nagyezsdin az NTV állami televízió vasárnapi műsorában úgy vélekedett, hogy Vlagyimir Putyin elnököt félrevezették a hírszerző szolgálatok, amelyek feltehetőleg arról tájékoztatták, hogy nem kell jelentős ellenállásra készülni Ukrajnában. A politikus emellett a harcok beszüntetésére és diplomáciai rendezésre szólított fel.
Megjegyzései sokakat megleptek Oroszországban, ugyanis az invázió februári kezdete óta bevezetett, hosszú börtönbüntetéseket kilátásba helyező törvényekkel szigorúan elfojtják a hadsereg bevetésére vonatkozó kritikákat.
A politikailag motivált letartóztatásokat nyomon követő OVD-Info tájékoztatása szerint eddig kilencven büntetőeljárás indult „hamis információk terjesztése” miatt a háborúval kapcsolatban.
Az elmúlt hetekben több orosz tisztségviselő is azzal vádolta meg Kijevet, hogy nem hajlandó tárgyalni, Dmitrij Medvegyev korábbi elnök ugyanakkor például azt mondta, hogy ennek előfeltétele a teljes kapituláció lenne.
Nagyezsdin arról számolt be kedden az AP hírügynökségnek, hogy a tűzszüneti tárgyalások „mindig és mindenhol lehetségesek”, más kérdésekben, például a még 2014-ben elcsatolt Krím félsziget státuszát illetően azonban jóval nehezebb lenne megállapodásra jutni.
„Tárgyalások ezekről a kérdésekről? Ezek most teljességgel valószerűtlenek” – szögezte le.
Továbbá hangoztatta, hogy nem sértett meg semmilyen jogszabályt. „Egyetlen darab hamis állítás sem hangzott el. Teljes mértékben nyilvánvaló tényekről volt szó” – közölte.
A harctéri kudarcok hatására egyre több helyről fogalmaznak meg óvatos bírálatokat az elnökkel és a hadvezetéssel szemben.
Előző héten egy szentpétervári kerületi tanács hét képviselője kezdeményezte, hogy Putyint vonják felelősségre hazaárulás miatt, és mozdítsák el hivatalából. Azóta mindegyiküket beidézte a rendőrség, ötük ellen vádat emeltek a „hadsereg hiteltelenítése” miatt.
Egy moszkvai tanács pedig nemrég határozatot fogadott el, ebben lemondásra szólították fel Putyint, amiért politikája miatt Oroszországot „ismét félni és gyűlölni kezdték” a világban, így „gyakorlatilag visszakerültek a hidegháború korszakába”.