A tagállami nagykövetek szerdán szinte kivétel nélkül megkérdőjelezték magyar kollégájuknak azt az érvét, hogy szigorúan a saját szakállára tárgyalt Moszkvában, de értesülésünk szerint senki sem javasolta a soros elnökség hatásköreinek megvágását vagy más ellenlépést.
Diplomáciai források tájékoztatása szerint a tagállamok állandó brüsszeli képviselőinek szerdai ülésén Magyarország 26 uniós partnere közül 25 világosan értésére adta, hogy nem tartja hitelesnek a magyar nagykövetnek azt a magyarázatát, miszerint moszkvai, majd pekingi békemissziója szigorúan kétoldalú keretek között zajlott, és nem voltak uniós vonatkozásai.
„A huszonöt ország nagykövetei egyértelművé tették, hogy megítélésük szerint a magyar érv nem volt hiteles, tekintettel a találkozók időzítésére és sorrendjére, az uniós elnökségi logó használatára és Putyin elnök reakciójára” – közölte az ülést követően egy nevének mellőzését kérő EU-diplomata.
A nagykövetek valószínűleg – az egy Szlovákia kivételével – úgy vélték, hogy Orbán egyértelműen és szándékosan összemosta a soros elnökség és a nemzeti szint közötti határvonalat, és szembehelyezkedett az Európai Tanács következtetéseinek betűjével és szellemiségével, ártva ezzel az EU egységének.
Ehhez kapcsolódóan: Bizottság: Orbán nem az EU-t és nem a békét képviseli Moszkvában
Szerda délelőtti brüsszeli sajtótájékoztatóján ugyanakkor Bóka János, az európai ügyekért felelős miniszter kitartott amellett, hogy Orbán útja és annak körülményei nem mondanak ellent annak a mozgástérnek, amelyet a tanács az ukrajnai háború kapcsán kijelölt a tagállamoknak. Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője néhány napja ennek éppen az ellenkezőjét állította. Bóka úgy vélte, hogy semmilyen nemzetközi és uniós szabály nem kötelezte Orbánt arra, hogy az út előtt konzultáljon uniós partnereivel.
A miniszter afölött az érv fölött is átsiklott, hogy a miniszterelnök békemissziója során és azt követő kommunikációjában következetesen az uniós elnökségi logót használta, mondván, hogy ez csak eltereli a figyelmet a lényegről, hogy minél előbb véget kellene vetni az Európa tőszomszédságában zajló háborúnak.
A már említett diplomáciai források tájékoztatása szerint a nagyköveti ülésen a tanács jogi szolgálata világos és megkérdőjelezhetetlen érvekkel bizonyította, hogy a lojális együttműködés elve minden tagállamra nézve kötelező, és hogy a hathavonta cserélődő elnökségnek csak korlátozott szerep jut az EU külképviseletében.
Ehhez kapcsolódóan: Orbán Viktor európai békekezdeményezést és EU–kínai közeledést szorgalmaz
Bóka János szerint ugyanakkor Orbán azzal, hogy beszámolt a megbeszéléseiről Charles Michelnek és kollégáinak (erről lásd külön cikkünket), és útja nem külső szereplők, hanem az EU intézményeinek esetleges akciójának megkönnyítését szolgálta, éppenséggel a lojális együttműködés elvét tartotta szem előtt.
A tagállamok ugyanakkor egyes előzetes várakozások ellenére beérték egy kemény ejnye-bejnyével, információink szerint senki sem vetette fel a magyar soros EU-tanácsi elnökség lerövidítésének vagy félbeszakításának szükségességét. Más restriktív lépést sem javasolt senki, így intézkedéseket sem fogadtak el. „De világos jelzést küldtek majdnem konszenzussal” – jegyezte meg egy bennfentes uniós forrás.