Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Nem törte meg a román szélsőjobboldali Diana Șoșoacăt, hogy kizárták az elnökválasztásból


Diana Șoșoacă a koronavírus-járvány alatt vált ismertté vakcinaellenes üzeneteivel
Diana Șoșoacă a koronavírus-járvány alatt vált ismertté vakcinaellenes üzeneteivel

A politikus felemelkedése a nacionalizmus, a vallási szimbolizmus, illetve a rendszerellenes retorika keverékével a szélsőjobboldali populizmus Európa-szerte látható erősödésébe illeszkedik.

Támogatói egy dél-romániai középkori kolostorban gyűltek össze. Sokan egyenesen a „nemzet édesanyjának” tartják Diana Șoșoacăt, aki hagyományos népviseletbe öltözve szólalt fel az eseményen, amelyet a politikai színház és egy vallási rendezvény keverékeként lehetne leginkább jellemezni. „Az igazságot kiabáljátok ki, ne suttogjátok!” – üvöltötte a megafonba a Plăviceni-kolostorban, ahol Vitéz Mihály földi maradványait őrzik. A tömeg „Diana, elnök asszony” skandálással válaszolt, miközben ortodox papok füstölőt fújtak a keresztet formázó torta körül, és román hősök nevét sorolták, köztük a nácikkal szövetséges Ion Antonescuét és Nicolae Ceaușescu kommunista diktátorét, akinek kivégzése Șoșoacă szerint a nép árulása volt.

A politikus felemelkedése a nacionalizmus, a vallási szimbolizmus, valamint a rendszerellenes retorika keverékével a szélsőjobboldali populizmus Európa-szerte látható erősödésébe illeszkedik. Ebbe a sorba tartozik az olasz Giorgia Meloni és Orbán Viktor is, akik példa nélküli támogatottságra tettek szert azzal, hogy a hagyományos értékek védelmezőjeként állítják be magukat az általuk korruptnak tartott elittel és a külföldi befolyással szemben.

De utóbbiakkal ellentétben Șoșoacăt elvágták a hatalomtól azáltal, hogy az alkotmánybíróság kizárta a november 24-i elnökválasztásból. (A második fordulót december 8-án tartják, ha az elsőben egyik jelölt sem szerez abszolút többséget.) A testület úgy ítélte meg, hogy a nő antiszemita, Nyugat-ellenes és oroszbarát kijelentései fenyegetést jelentenek a demokráciára és az ország helyére az Európai Unióban és a NATO-ban.

Diana Șoșoacă politikai gyűlése a Plăviceni-kolostornál 2024. november 2-án
Diana Șoșoacă politikai gyűlése a Plăviceni-kolostornál 2024. november 2-án

Bár Șoșoacăt nagyrészt népszerűtlen nézeteket vall, még néhány politikai ellenfeléből is szimpátiát váltott ki a betiltása. „Mártírt csinálnak belőlem – mondta a Szabad Európának egy harangtorony alatt, többtucatnyi támogatójától körülvéve. – Ha nem kerülök fel a listára, vagy nem sikerül elérnem, hogy töröljék a választásokat, a választók majd rajzolnak egy négyzetet, és beleírják, hogy Diana Iovanovici-Șoșoacă, elnök” – tette hozzá.

Mielőtt eltiltották a jelöltségtől, a felmérésekben tizenegy százalék körülre mérték a támogatottságát.

A populista pártok európai térnyerése és Donald Trump amerikai elnökválasztási győzelme lendületet adott a román nacionalistáknak és a marginális erőknek, akik azzal vádolják a fősodorbeli pártokat, hogy a rendszerváltás óta herdálják el a nemzet vagyonát, illetve a nép megkérdezése nélkül hoznak jelentős döntéseket.

„Senki sem veheti el a románok jogát, hogy arra szavazzanak, akire akarnak” – hangsúlyozta a tömeg éljenzése közepette. Mindenféle bizonyíték nélkül románellenesnek minősítette az ítéletet, amelyet szerinte Izrael, az Egyesült Államok, a NATO és az EU tervelt ki ellene, mert félnek tőle.

Oltásellenesség

A jogászként dolgozó Șoșoacă 2020-ban, a koronavírus-világjárvány idején vált ismertté vakcinaellenes üzeneteivel. Népszerű Facebook-posztjaiban a beoltott embereket ostorozta, akik szerinte „birkaként mentek a vágóhídra”. Videói gyakran mutatták őt kórházban, ahol vitába keveredett az egészségügyi személyzettel. Ismertségének köszönhetően még ugyanabban az évben mandátumot nyert a román szenátusban a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) párt színeiben.

Idén bekerült az Európai Parlamentbe. Ígéretet tett rá, hogy papot fog hívni, hogy megszentelje az üléstermet Strasbourgban, megtisztítva az „ördögöktől”. A rituálét megismételte az irodájában, amikor november 13-án betöltötte 49. életévét.

Șoșoacă júliusban is megvillantotta színpadiasságát egy EP-vitában, amikor egy fekete szemeteszsákkal hadonászott, és azt kiabálta, hogy „maguk románokat ölnek”, végül felvett egy szájkosarat, mielőtt az őrök kikísérték a teremből.

„Șoșoacă nem törekszik arra, hogy udvarias legyen – mondta Cristian Pîrvulescu politológus. – Sértegeti és támadja az embereket. (…) Ez a vonzereje.” Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy az EP-képviselő a Szabad Európának nyilatkozva bűnözőnek nevezte Ursula von der Leyent, az amerikaiakat szemétládának, az elnökjelölteket pedig hülyének.

Diana Șoșoacă a keresztet formázó tortával a Plăviceni-kolostornál
Diana Șoșoacă a keresztet formázó tortával a Plăviceni-kolostornál

TikTok-sztár

A mainstream román televíziókból kitiltották, de jelentős követőbázist épített ki a közösségi médiában, különösen a TikTokon. „Igen népszerű a fiatalok, a román diaszpóra és az alacsony iskolai végzettségű férfiak körében. Meglovagolja az emberek neheztelését, az ő nyelvükön beszél” – húzta alá Pîrvulescu, aki szerint anyaimázsa különösen a férfi szavazók körében talál visszhangra.

Az alkotmánybíróság – egyesek szerint politikai indíttatású – ítélete aggodalmakat vetett fel a romániai demokratikus folyamatokkal kapcsolatban. „A posztkommunista Romániában számos nemkívánatos elnökjelölt volt már, de a választók döntenek arról az urnáknál, hogy kizárják-e őket” – mondta Alexandra Iancu, a Bukaresti Egyetem politológia karának professzora.

A döntés jogi szakértők részéről is bírálatokat váltott ki. Augustin Zegrean, az alkotmánybíróság korábbi elnöke megkérdőjelezte az érvényességét: „Amíg nincs elítélve a nyilvános kijelentései miatt, addig nem lehet elutasítani. Az a benyomásom, hogy először megszavazták, hogy eltávolítsák, csupán utána írták meg a határozatot” – fogalmazott.

„Nem az a lényeg, hogy az alkotmánybíróság elemezte-e azt, hogy veszélyt jelenthet-e a demokráciára, hanem az, hogy nem volt lehetősége megvédeni magát, és a hatóságok, amelyeknek objektívnek kellett volna lenniük, nem mutattak be bizonyítékot. Egyszerűen öt bíró úgy döntött, hogy Diana Șoșoacă nem érdemli meg, hogy induljon” – jelentette ki Andrei-Răzvan Lupu, a Bukaresti Egyetem munkatársa.

A bírálók szerint a kizárással az elnökválasztás első számú esélyesének számító Marcel Ciolacu jelenlegi kormányfő hatalomhoz vezető útját akarták egyengetni. Az eltávolítását megszavazó öt alkotmánybíró közül négyet a kormányzó szociáldemokraták neveztek ki.

Marcel Ciolacu román miniszterelnök
Marcel Ciolacu román miniszterelnök

Șoșoacă eltiltása nyomán a támogatók közül sokan valószínűleg nacionalista riválisára, az AUR-t vezető, most a második helyen álló George Simionra fognak szavazni, így esélyes bejutni a második fordulóba. Vele szemben Ciolacu tekintélyes Európa-párti opciónak számítana; ez az előnye elveszne, ha bármely másik mainstream jelölttel kellene megmérettetnie magát.

Az efféle politikai machinációk nem érdeklik Șoșoacă híveit a Plăviceni-kolostorban. „Számomra ő igazi román és igazi lélek. (…) Ő fog minket kiszabadítani azok karmaiból, akik az elmúlt harmincöt évben tönkretettek minket” – vélekedett Gheorghe Luca népdalénekes.

Noha Șoșoacăt kizárták az elnökválasztásból, ez sem törte meg. Szélsőjobboldali SOS Románia pártja a december 1-jei választáson most először bekerülhet a parlamentbe. Pîrvulescu azt jósolja, hogy az SOS Románia és a szintén nacionalista AUR akár a voksok negyven százalékát is besöpörheti.

Írta Alison Mutler.
XS
SM
MD
LG