Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Netanjáhú kitart a rafahi invázió sokak által bírált terve mellett


Emberek távoznak Rafahból Hán Júnisz felé 2024. április 7-én
Emberek távoznak Rafahból Hán Júnisz felé 2024. április 7-én

Az izraeli miniszterelnök megerősítette, hogy a hadsereg be fog nyomulni a Gázai övezet déli részén fekvő városba, ahol jelenleg már mintegy 1,4 millió ember tartózkodik, akiknek nagy része a harcok elől menekült oda.

„Meg fog történni. Megvan a dátum” – mondta Benjámin Netanjáhú, azonban további részleteket nem árult el friss videóüzenetében.

Az Izrael legfőbb szövetségesének számító Egyesült Államok többször is szót emelt a tervezett művelet ellen, hangsúlyozva, hogy hiba lenne, illetve annak bemutatását kérte, hogy miként lenne lehetséges a polgári lakosság megóvása.

Ehhez kapcsolódóan: Az Egyesült Államok szorosan figyelemmel kíséri a gázai segélyszállítmányokat

Közben Jeruzsálem képviselői jelenleg is Kairóban tárgyalnak a nemzetközi közvetítőkkel egy esetleges újabb tűzszünetről a palesztin enklávét uraló Hamász terrorszervezettel.

Az izraeli hadsereg vasárnap kivonult az ugyancsak dél-gázai Hán Júniszból, lezárva a háború egy fontos szakaszát. Biztonsági illetékesek arról számoltak be, hogy most a sorok rendezése zajlik, mielőtt megkezdenék a rafahi inváziót.

Helyi beszámolók szerint Hán Júnisz jóformán lakhatatlanná vált, így egyelőre nem jelenthet megoldást az átvonulás oda.

A szakértők közölték, hogy a műholdképek alapján a városban az épületek több mint fele különböző mértékű károkat szenvedett. Ez körülbelül 45 ezer épületet jelenthet Jamon Van Den Hoek, az Oregoni Állami Egyetem munkatársa szerint. Ugyanakkor ez az arány még mindig jóval kedvezőbb, mint a Gázai övezet északi részén végbement pusztítás, ahol az épületek nagyjából hetven százaléka megsemmisülhetett vagy legalábbis megrongálódhatott.

Törökország bejelentette, hogy korlátozza többtucatnyi termék, így például az acél, az alumínium és a műtrágya exportját Izraelbe, amíg el nem rendelnek fegyvernyugvást, és lehetővé nem teszik a segélyek célba juttatását.

Izrael azután indított háborút Gázában, hogy szélsőséges fegyveresek a határkerítésen áttörve október 7-én mintegy 1200 embert megöltek, körülbelül 250 túszt ejtettek, akik közül 130 továbbra sem jutott haza. Mintegy harmincan valószínűleg már meghaltak, nagyjából százan lehetnek még életben.

Ehhez kapcsolódóan: Máig nem tért magához teljesen az izraeli hadsereg által kiszabadított túszok egyike

A pusztító hadműveletek nyomán a 2,3 milliós helyi lakosság nyolcvan százaléka lakóhelye elhagyására kényszerült.

A gázai egészségügyi hatóságok szerint a halálos áldozatok száma már átlépte a 33 ezret; nagy részük civil.

Ehhez kapcsolódóan: Átlépte a harmincezret a halottak száma a Gázai övezetben

Izrael többször leszögezte, hogy mindent megtesz a civil életek megóvása érdekében, és azzal vádolta a Hamászt, hogy élő pajzsként használja a polgári lakosságot, amikor a sűrűn lakott területeken harcol, ahol egész labirintust épített ki alagutakból, bunkerekből, rakétavetőkből és mesterlövészállásokból. A hadsereg tájékoztatása szerint eddig mintegy 13 ezer fegyveressel végeztek, erre viszont nem mutattak be bizonyítékot.

Készült az AP tudósításának felhasználásával.
XS
SM
MD
LG