Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Orbán mint Trump békemisszionáriusa; indul a száraz november; trükköző AI-óriások


Volodimir Zelenszkij és Orbán Viktor az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti ülésén 2024. november 8-án
Volodimir Zelenszkij és Orbán Viktor az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti ülésén 2024. november 8-án

Feledy Botond: Orbán Viktor akár Donald Trump békemisszionáriusa is lehet. „Attól, hogy nekem problémáim vannak, nem lehet józan az egész világ” – indul a száraz november. Máris trükköznek az AI-óriások, csak több áramuk legyen. A hét legfontosabb cikkeiből válogattunk.

Feledy Botond: Orbán Viktor akár Donald Trump békemisszionáriusa is lehet

Könnyen elképzelhető, hogy Donald Trump első útja Európában Budapestre vezet majd, és az is, hogy Orbán Viktor tervezett új „békemisszióján” magát már az ő békemisszionáriusaként feltüntetve látogat el akár Moszkvába – mondta a Szabad Európának Feledy Botond külpolitikai szakértő, aki szerint a kémia most sokkal erősebb a két politikus között, mint 2016-ban volt.

Egy másik cikkünkben arról számoltunk be, hogy a milliárdos ingatlanmágnás sok újdonságot hozhat második elnöki ciklusában.

Az Európai Unió sokkal felkészültebb Donald Trump második elnökségére, mint az elsőre volt

Pragmatikusan és nem ideologikusan áll az Európai Unió Donald Trumphoz. Ha a régi-új amerikai elnök büntetőintézkedéseket jelent be az EU ellen, akkor a közösség várhatóan gyors és határozott választ fog adni – mondta podcastunkban brüsszeli tudósítónk, akivel az amerikai választás Európára gyakorolt hatásairól beszélgettünk.

„Attól, hogy nekem problémáim vannak, nem lehet józan az egész világ” – indul a száraz november

A 42 éves Bajcsi Norbert alkoholista szülők gyermekeként gyűlölte az italt – helyette szerhasználó lett, amikor összecsaptak a feje fölött a hullámok. Aztán az első pohár is a kezébe került, amiből tizennégy éven át tartó élet-halál küzdelem lett. Decemberben lesz nyolc éve, hogy egy korty alkoholt sem ivott. A felépülés során megtért, benyomásairól könyvet is írt Szenvedéllyel – Utam a drogoktól a velünk élő Istenig címmel. Száraz novemberről, az első és az utolsó pohárról, valamint az egyén és a társadalom felelősségéről beszélgettünk.

Máris trükköznek az AI-óriások, csak több áramuk legyen

Mennyit fogyaszt ma egy adatközpont? Miért fordultak az IT-óriások az atomenergia felé? Mennyivel drágul az áram, és mi a tétje annak, hogy ki lesz az AI-szuperhatalom? – csak néhány kérdés, amely eddig kimaradt az utóbbi időszak nagy gigatechcéges bejelentéseiből. Megpróbáljuk ezeket is, illetve a válaszokat is pótolni.

Orbán Viktor Amerikában: kampányeszköz, valódi szövetséges vagy nemzetbiztonsági kockázat?

Az amerikai jobboldalon sem egységes Orbán Viktor megítélése, hiába a jó kapcsolat Donald Trumppal. Vannak republikánusok, akik egyenesen nemzetbiztonsági kockázatot látnak a magyar kormányfőben orosz és kínai kapcsolatai miatt. Lehet-e Orbánnak valódi hatása az amerikai politikára, vagy csak éppen jól jön a kampányban, hogy lehet rá mutogatni? Mit remél a miniszterelnök egy második Trump-elnökségtől, és mivel kell vigyáznia?

Magyar önkéntes harcos Ukrajnában: „Nem bírtam tovább nézni, hogy gyerekeket és civileket ölnek a szomszédban”

Csaba anyaországi magyarként dolgozott egy energetikai cégnél középvezetőként idén áprilisig, amikor lelkiismereti okokból úgy döntött: felmond, majd önként, a visszatérés szándéka nélkül átlépi a határt, és csatlakozik az ukrán hadsereghez. Jelenleg a 101-es beregszászi dandár 73-as zászlóaljában szolgál az orosz–ukrán határon. A Szumi területen, Hluhivban találkoztunk vele, ahol mesélt a motivációjáról, az ukrán hadseregről és arról, háborúpártinak tartja-e magát.

Várhelyi Olivér nem győzött meg mindenkit, pótkérdéseket kap

Nem igazán tudták zavarba hozni az uniós egészségügyi biztosnak jelölt Várhelyi Olivért három és fél órás meghallgatásán az európai parlamenti képviselők. A magyar jelölt végig magabiztosnak tűnt, és kikerülte a csapdákat, a két szakbizottság írásban mégis pótkérdéseket kíván feltenni neki.

Összeállítást is közöltünk arról, hogy a szocialista Andor László kivételével eddig minden egyes magyar biztosjelöltnek valamilyen módon meggyűlt a baja az Európai Parlament alkalmassági vizsgájával.

Holtan, végtaghiányosan született, az orvosok lemondtak róla, de a szülei sosem: paralimpikon lett belőle

A tokiói olimpián aranyérmet szerzett, idén Párizsban 100 méter mellen ezüstöt, de azt mondta: ez az ezüst számára aranyat ér. Sokat küzdött azért, hogy érmet hozzon haza a párizsi olimpiáról; leginkább önmagával. A világverseny előtt egy hónappal jött ki a szülési depresszióból. A Szelfiben Illés Fanni beszélt arról is, hogy voltak, akik felelőtlennek tartották, amiért gyereket vállal, utána pedig sokan azt gondolták: vége az úszókarrierjének.

Szántó T. Gábor: A XX. századi történetek kelendő portékák, csak jól kell elmesélni őket

Szántó T. Gábor több mint harminc éve ír a holokauszt és a diktatúra 1945 utáni utóhatásairól. Új regényének főszereplője a magyar jazz atyjaként is emlegetett Gonda János és a családja. Sorsuk a XX. század második felének magyar történelme és egy kicsit a magyar jazz története is. Interjú.

XS
SM
MD
LG