A z orosz elnökkel folytatott telefonbeszélgetésről a Kreml adott ki először rövid közleményt. E szerint szó volt Ukrajnáról, Szíriáról, valamint kereskedelmi és gazdasági együttműködésről. A Kreml közleményéből nem derül ki, de Orbán Viktor Facebook-posztja szerint a megválasztott amerikai elnöknél, Donald Trumpnál tett floridai villámlátogatása után beszélt az orosz elnökkel.
A Kreml közleménye szerint a beszélgetést a magyar fél kezdeményezte. Orbán Viktor az ukrajnai válság politikai és diplomáciai megoldásának közös előmozdításáról beszélt nyugati vezetők bevonásával, Vlagyimir Putyin értékelése szerint azonban Kijev magatartása „továbbra is kizárja a konfliktus békés rendezésének lehetőségét”.
Az Orbán Viktor Facebook-oldalán megjelent bejegyzés szerint szerda reggel zajlott az egyórás beszélgetés. „A háború legveszélyesebb heteit éljük. Minden rendelkezésünkre álló diplomáciai eszközt bevetünk a tűzszünet és a béke előmozdítása érdekében” – áll a posztban.
A moszkvai közlemény szerint az orosz elnök és a magyar kormányfő a kétoldalú kereskedelmi és gazdasági együttműködés számos aktuális kérdését is érintette, különös tekintettel „a kölcsönösen előnyös projektek további előmozdítására az energiaágazatban”. A Kreml szerint a megbeszélésen szó volt a közel-keleti régióban kialakult feszült helyzetről és a szíriai eseményekről is.
Szijjártó Péter: Kétségbeesett kísérletek történtek arra, hogy a háború eszkalálódjon
Órákkal a Kreml közleménye után a Putyinnal folytatott telefonbeszélgetésről Szijjártó Péter is beszámolt egy videóposztban. Egyebek között arról beszélt, hogy miután az Egyesült Államok szankciós listára tette a Gazprombankot, ellehetetlenült a pénzügyi tranzakciók végrehajtása az orosz bankkal. A földgézért a paksi atomerőmű működtetéséhez szükséges fűtőelemekért és Paks II építési munkálataiért is a Gazprombankon keresztül zajlik a fizetés - mondta Szijjártó Péter hozzátéve, hogy. Szlovákiának, Szerbiának és Törökországnak is kihívást jelent a helyzet.
Mint fogalmazott, mindent megtesznek azért, hogy ezt a problémát kiiktassák. Oroszország elkötelezett a magyar energiabiztonság és energiaellátás tekintetében közös a szándék az energetikai együttműködést folytatásának - mondta a magyar külügyminiszter. Hozzátette, hogy a paksi fűtőelemek ügyében már találtak megoldást a helyzetre.
Szijjártó Péter beszámolója szerint az orosz elnök tájékoztatta Orbán Viktort a szíriai fejleményekről. Magyarország abban érdekelt, hogy a Közel-Keleten stabilitás és nyugalom legyen, szélsőséges mozgalmak, ideológiák ne rombolhassák tovább a biztonságot.
Ukrajnáról szólva a külügyminiszter úgy fogalmazott, hogy az amerikai elnökválasztás óta számos elkeseredett, kétségbeesett kísérlet történt és történik arra akár Amerikából, akár Nyugat-Európából, hogy a háború elmérgesedjen. A magyar kormány szerint számos olyan felelőtlen döntés született a közelmúltban, amely kifejezetten eszkalációs veszéllyel jár. Szijjártó Péter szerint Orbán és Putyin arról beszéltek, hogyan lehetséges a térségben egy fenntartató béke megteremtése. Az orosz elnök szerinte a béke útjába álló akadályok között említette azt az ukrajnai törvényt, amely megtiltja a jelenlegi elnöki adminisztrációnak, hogy Oroszország elnökével a békéről tárgyaljon.
Szijjártó hozzátette, hogy Orbán Viktor, aki az elmúlt napokban járt a pápánál, a megválasztott amerikai elnöknél és beszélt Putyinnal, folytatja békemisszióját. Közben Orbán Viktort arról írt Facebook-bejegyzésében, hogy csütörtökön Törökországba utazik.
Orbán Viktor: Gratuláltunk egymásnak, leginkább én neki
Bár ez az orosz tájékoztatásból nem derül ki, a telefonbeszélgetés Orbán Viktor Facebook-posztja alapján azután zajlott, hogy a magyar miniszterelnök a megválasztott amerikai elnöknél, Donald Trumpnál járt Floridában. A villámlátogatás helyszíne Donald Trump mar-a-lagói rezidenciája volt, ahol Orbán Viktor ezt megelőzően márciusban járt. Akkor Orbán Balázs politikai igazgató volt az egyik kísérő, most Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel, valamint Jászai Gellérttel, a 4iG elnökével utazott.
A kormányfő azt mondta a mostani floridai útról, hogy nem tárgyalás, inkább megbeszélés volt, hiszen Donald Trump majd január 20-án lép hivatalba. „Gratuláltunk egymásnak, leginkább én neki” – fogalmazott. Szerinte Trump elnöki beiktatásáig nincs abban a helyzetben, hogy az ukrajnai tűzszünetről tárgyaljon.
A Szabad Európa értesülése szerint a november 5-i amerikai választások óta Donald Trump és Orbán Viktor több telefonos egyeztetést tartott. Az új amerikai elnök több konkrét ügyben kikérte a magyar kormányfő véleményét az ukrán rendezéssel kapcsolatban. Egy kormányzati forrásunk szerint a decemberi uniós csúcsot egy újabb békemisszió vezetheti fel. Minderről itt olvashat részletesebben.