Kiemelt beruházássá nyilvánítaná a kormány a Sóskútra tervezett akkufeldolgozó üzemet, amely ellen számos helybeli tiltakozott, és helyi népszavazást is kezdeményeztek. A kormány azonban ezzel a lépéssel kivenné a helyiek kezéből a döntés lehetőségét.
A kormányfő által aláírt rendelettervezet úgy módosítaná a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánításról szóló rendeletet, hogy a mellékletben lévő felsorolás kiegészülne a sóskúti beruházással, koordinációra pedig a Pest vármegyei főispánt jelölnék ki. Vagyis a kormány kiemelt beruházássá nyilvánítaná az akkufeldolgozót, amely ellen a helyiek és a szomszédos településeken élők is tiltakoztak. A rendelettervezetet társadalmi vitára bocsátották, amire nyolc napot adtak.
A kormány hatásvizsgálata szerint a beruházás megvalósítása jelentős munkahelyteremtő és gazdaságélénkítő hatással bír. Az ott létrejövő szolgáltatások, feldolgozási folyamatok nagyban hozzájárulnak Magyarország gazdasági versenyképességéhez, tekintettel arra, hogy a beruházás célja a körkörös gazdaságba való integráció.
A beruházás megvalósításával száz új munkahely jön létre a dokumentum szerint.
„Az új munkahelyek és a beruházás gazdaságfejlesztő hatásai hozzájárulnak a Sóskúton élő lakosok jólétéhez, amely jelentősen meghaladja az ipari termeléssel szükségképpen együtt járó externáliák hatásait” – olvasható a hatástanulmányban.
Ehhez kapcsolódóan: A nagy akkuvita, 1. rész
Ezektől az externáliáktól, vagyis a lehetséges káros hatásoktól tartanak a helyiek, akik közül sokan ellenzik a beruházást. Aláírást gyűjtenek ellene, és népszavazást is kezdeményeztek, ami mellé az önkormányzati képviselők is odaálltak. A kérdést a helyi választási bizottság egyhangúlag jóváhagyta és hitelesítette.
„Egyetért-e Ön azzal, hogy Sóskút közigazgatási határain belül elem- és akkumulátorgyártó üzem, elem- és akkumulátor-újrahasznosító, elem- és akkumulátorhulladékot feldolgozó üzem működjön?” – így szól a kérdés.
Amennyiben a határozat meghozatalától számított 15 napig nem nyújt be senki felülvizsgálati kérelmet, május elején lehet népszavazást tartani. König Ferenc polgármester azonban az RTL Híradónak úgy nyilatkozott korábban, hogy a kormány döntése bármit felülírhat.
„Ez a gyár idejöhet, és bármennyi gyár idejöhet, ha a kormány úgy dönt. Az a probléma, hogy bármit döntünk bármiről, a kormány bármikor átírhatja, mert azt mondja, hogy ezen a helyrajzi számon ez egy kiemelt beruházási terület, és ettől a pillanattól kezdve senkinek semmi köze hozzá, és népszavazást sem lehet kezdeményezni a kormánydöntés ellen” – fogalmazott.
Sóskúton a szlovén Andrada épít olyan üzemet, amelyben selejtes és használt akkumulátorokból nyerik ki az értékes nehézfémeket, amit aztán az akkugyáraknak értékesít. A cég szerint a folyamat teljesen zárt és biztonságos, nem szennyező, és nem is használ sok erőforrást. Ez az ígéret azonban nem győzte meg a helyieket, akik a már működő akkufeldolgozókban tapasztalt szabálytalanságok és környezetszennyezések miatt féltik lakóhelyüket az esetleges káros hatásoktól. A január 30-ra szervezett lakossági tájékoztató botrányba fulladt, a polgármestert a körzeti megbízott menekítette ki rendőrautóval.
Kerestük az ügyben a tiltakozó helyi civileket és a polgármestert is, hogy reagáljanak a kormány döntésére, amint válaszolnak, frissítjük cikkünket.