Svédország kiutasított egy kínai újságírót, akiről azt állítja, hogy veszélyezteti a nemzetbiztonságot – jelentette hétfőn a svéd média.
A meg nem nevezett, 57 éves újságírónőt a svéd biztonsági szolgálat októberben tartóztatta le, és a stockholmi kormány múlt héten utasította ki – jelentette az SVT svéd médium. A riporter nem térhet vissza Svédországba.
A nő nagyjából húsz éve érkezett a skandináv országba. A beszámoló szerint tartózkodási engedéllyel rendelkezett, egy svéd férfihoz ment feleségül, akitől gyermekei születtek.
Kapcsolatban állt a kínai nagykövetséggel és olyan svéd emberekkel, akik kötődnek a kínai kormányhoz – közölte az SVT.
Ügyvédje, Leutrim Kadriu az SVT-nek azt mondta: az újságírónő nem hiszi, hogy veszélyt jelentene Svédországra.
„Nehéz pontos részletekbe bocsátkoznom, mivel sok mindent titkos, hiszen ez nemzetbiztonsági ügy” – mondta Kadriu.
A szomszédos Norvégiában az NRK műsorszolgáltató arról számolt be, hogy az újságíró onnan és más skandináv országokból, köztük Dániából, Finnországból és Izlandról is tudósított.
Ehhez kapcsolódóan: Svéd értékelés szerint Oroszország jelenti a legnagyobb biztonsági fenyegetést
Stockholm és Peking viszonya évek óta feszült.
2020-ban egy kelet-kínai bíróság tíz év börtönre ítélte a kínai származású svéd állampolgárt, Gui Minhait a kormányzó kommunista pártot bíráló könyvek árusításáért. Azzal vádolták meg, hogy „törvénytelen módon hírszerzési értesüléseket osztott meg külföldiekkel”.
Kína helytelenítette Svédország követeléseit Gui szabadon engedésére.
A férfi 2015-ben tűnt el, vélhetően kínai ügynökök rabolták el thaiföldi tengerparti otthonából.
Akkoriban nyomozást folytattak az ügyben Svédország kínai nagykövete ellen is egy találkozó miatt, amelyet Gui lánya és két kínai üzletember között szervezett, akik a lány elmondása szerint fenyegették az apját. Anna Lindstedt nagykövetet végül tisztázták.
2018-ban egy svéd bíróság bűnösnek talált egy férfit, aki Kína javára kémkedett úgy, hogy információkat gyűjtött Svédországba menekült tibetiekről. A tibeti Dordzse Gyantszant, aki egy Tibet-barát rádióállomásnál dolgozott, „súlyos illegális titkosszolgálati tevékenységben” találták bűnösnek, és 22 hónap börtönbüntetésre ítélték.
Ehhez kapcsolódóan: Telex: Kínai óriásbankok segíthettek az államnak a Vodafone-ügyletben