Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Először volt bírósági tárgyalás színházi zaklatási ügyben


Ez az első alkalom, hogy bíróságra került egy színházi zaklatási ügy (képünk illusztráció)
Ez az első alkalom, hogy bíróságra került egy színházi zaklatási ügy (képünk illusztráció)

Három évvel ezelőtt feljelentést tett egy budapesti színitanoda diákja és két társa egy mozgás- és tánctanáruk ellen, aki szerintük rendszeresen megalázóan és bántalmazóan viselkedett kiskorú diákokkal is. A rendőrség lezárta a nyomozást. Az eljárást kezdeményező nő pótmagánvádas eljárás keretében tett feljelentést, ezért került bíróságra az ügy. A kifogásolt tanár tagadja a vádakat, korábban rágalmazásért beperelte őt.

Nyílt tárgyalás keretében tartották március 31-én a Pesti Központi Kerületi Bíróságon az iratismertetését az egyik színházi zaklatási ügynek. Először 2022 tavaszán – huszonöt diák beszámolója alapján – a hvg.hu (itt és itt), majd a Partizán és több lap is beszámolt arról, hogy Hunyadi Emőke, a budapesti Thália Tanoda korábbi diákja 2022 elején jelezte az intézmény vezetőjének, hogy szerinte az egyik mozgás-tánc tanár, Gyöngyösi Tamás diákokat bántalmazott – köztük kiskorúakat – szexuálisan, fizikailag és verbálisan.

Hunyadi Emőke azt állítja, hogy a férfi több tucat korábbi áldozatával van kapcsolatban, ami azt bizonyítja, hogy az általa kifogásolt tanár évtizedeken keresztül folytatta a bántalmazó magatartást.

A pótmagánvádló jogi képviselője (a Szilágyi Liliána úszónő jogi képviseletét is ellátó Keviczki István ügyvéd) súlyos vádakat sorolt fel: egyebek mellett megalázó és durva szóbeli és fizikai (becsmérlő és szexuális tartalmú) bántalmazásokat. Hunyadi Emőke szerint nem csak őt érintették ezek, mások is szenvedtek a tanár magatartása miatt.

A pótmagánvádló által kifogásolt tanár is megjelent a tárgyaláson, de nem járult hozzá, hogy fénykép készüljön róla. Jogi képviselője kijelentette: Gyöngyösit egyelőre semmilyen fórum nem ítélte el. Kifogásolta többek között, hogy a pótmagánvádat beadó volt diák jogi képviselője általánosságban beszélt más sértettekről, és nem nevezte meg őket, egyúttal arra kérte a bíróságot, hogy idézzenek be tanúként tanárkollégákat és több diákot, hogy alátámasszák a tanár állításait. A Hunyadi által sorolt, kifogásolt esetekre azt reagálta, hogy azok nem voltak szexuális tartalmúak, a művészeti munka során megszokott viselkedés részét képezték. Azt is hangsúlyozta, hogy több évvel ezelőtt került sor rájuk, a részletek egy része ezért nem biztos, hogy pontosan felidézhető.

Ezekre Hunyadi és jogi képviselője úgy reagált, hogy szerintük ez tipikus áldozathibáztatás.

Rágalmazási per és közlemény

Azután, hogy Hunyadi Emőke kifogást emelt a tanár viselkedésével szemben a tanoda vezetőjénél, az érintett tanár feljelentette őt becsületsértésért, majd ezt rágalmazásra módosította. (Az eljárást a jelenlegi, pótmagánvádas ügy idejére felfüggesztették.)

Ezután tett feljelentést a rendőrségen Hunyadi Emőke. Az ügy kapcsán azt a választ kaptuk a Budapesti Rendőr-főkapitányság kommunikációs osztályától, hogy az eljárást 2023. augusztus 2-án – a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény 398. § (1) bekezdés c) pontja alapján – megszüntették. Ez a jogszabály szerint annyit jelent, hogy „a rendelkezésre álló adatok, illetve bizonyítási eszközök alapján nem állapítható meg bűncselekmény elkövetése”.

Ezt követően fordult Hunyadi Emőke panasszal az ügyészséghez, majd kezdeményezte a pótmagánvádas eljárást.

Gyöngyösi Tamás jelenleg több produkcióban is részt vesz, ezért az érintett intézmények véleményét is szerettük volna megismerni. Az Újszínház – ahol munkatársként sorolják őt – azt válaszolta megkeresésünkre, hogy nem kíván nyilatkozni. A Színház és Film Intézet – ahol mozgástanárként említik őt – egy 2022. áprilisi közleményt juttatott el szerkesztőségünknek. Ebben így fogalmaz az intézményt fenntartó SZFI Nonprofit Kft.:

„A Színház- és Filmművészeti Szakgimnázium és Technikumot Gyöngyösi Tamás tanár úr 2022 tavaszán értesítette a Thália Tanoda tanulói által ellene tett rendőrségi feljelentésről és az általa indított becsületsértési perről. Gyöngyösi tanár úr intézményünk részállású nyugdíjas tanára. Joga van az ártatlanság vélelméhez, ahogy a Thália Tanoda tanulóinak is joga van a rendőrségi vizsgálat és a per lefolytatásához. Nem a mi dolgunk egy másik intézményben indult hatósági eljárást véleményezni. A vizsgálat lezárásáig, illetve a bírósági ítélet megszületéséig a magunk részéről nem tartjuk helyesnek az ügy médiában továbbvitelét. Iskolánknak egyaránt azonosulnia kell tanulói és tanárai érdekeivel. A mi feladatunk az oktatás, amit fokozott figyelemmel kísérünk a tánc területén. Számunkra fontos, hogy Sinkó Réka tanárnő – intézményünk főállású osztályvezető tanára, aki táncóráinkon Gyöngyösi tanár úr állandó és jelen lévő munkatársa – a nyilvánosság előtt kategorikusan visszautasította a vádakat.

Intézményünk professzionális szakmai utánpótlás-nevelést végez. Gyöngyösi tanár úr magas szakmai mércéje és szigorúsága közismert. A tánctanítás nem civil rendszer, fizikai elvárásai a versenysporttal azonosak, kiválasztási folyamatát, fegyelmezési igényeit gyakran hasonlítják a katonasághoz. Kontakt helyzeteinek megítélése felkészültséget – ez esetben személyes jelenlétet és szakmai ismereteket is – igényel. Határhelyzetei gyakoriak. Amennyiben Gyöngyösi tanár úr átlépte ezeket a határokat, jogi értelemben is felelnie kell. Ha nem, akkor a Thália Tanoda tanulói egy neves mester tanár ellen indítottak lejárató kampányt. A ténymegállapítás a rendőrség, az ítélkezés a bíróság feladata. Intézményünk nem kíván előzetes véleményt formálni egy folyamatban lévő vizsgálatban és bírósági peres ügyben.”

A Thália Tanoda vezetője, Seszták Szidónia közölte szerkesztőségünkkel, hogy sajtóközleményt fognak kiadni az ügyről, amely napokon belül elérhető lesz a weboldalukon. Hozzátette: „Nincs még jogerős ítélet, addig nem tudok tényekkel szolgálni. A március 31-én induló büntetőügyben intézményünk nem érintett.”

Frissítés

Cikkünk megjelenése után megjelent a Thália Tanoda közleménye, amelyben többek között hangsúlyozzák, hogy amikor a volt diák tájékoztatta az ügyről az iskolát, az intézmény azonnal intézkedett.

„Az iskola betart minden jogszabályi előírást, és különös figyelmet fordít diákjai jóllétére. Ennek megfelelően rendelkezik belső szabályzókkal és panaszkezelési rendszerrel is, melyek biztosítják mind a diákok, mind az iskolában dolgozók számára, hogy bármilyen vélt vagy valós jogsértés esetén, akár anonim módon is tudathassák azt a tanoda vezetőségével. A jelzések minden esetben kivizsgálásra kerülnek, és megalapozottság esetén a vezetőség meg is teszi a szükséges, akár jogi lépéseket is.”

A Thália Tanoda közleménye szerint „meghatározott körök folyamatosan az iskola lejáratására törekednek, és olyan ügyekkel igyekeznek hírbe hozni az intézményt, melyekhez annak semmi köze. – Kiemelik, hogy az intézmény az – alapítása óta komoly energiákat fordít a diákok oktatására, és igyekszik munkáját magas színvonalon és jól elvégezni. Ezt igazolják a szakmai visszajelzések, és a volt, valamint jelenlegi diákok véleményei. Az iskola rendszeresen együttműködik nagy és neves tanárokkal, előadóművészekkel, intézményekkel.”

A Thália Tanoda szerint a volt diák által előadott jogsértések jelenleg még egyetlenegy eljárásban sem kerültek bizonyításra, megállapításra. Az érintett felek által indított eljárások vagy lezárultak már, vagy még folyamatban vannak (például belső vizsgálat, rendőrségi, bírósági eljárások).

A közlemény emlékeztet rá: az intézmény jelenleg egy polgári perben érintett, amelyben egyelőre csak a felperes nyilatkozatait hallgatják a résztvevő felek, emiatt az alperesi oldal érdemi védekezésére még nem került sor.

  • 16x9 Image

    Horn Gabriella

    Horn Gabriella a Szabad Európa rovatvezetője. Több mint húsz éve újságíróként dolgozik. Cikkei az online és a nyomtatott sajtóban jelentek meg, televíziós riporter is volt. Az alapítás óta szerzője volt az atlatszo.hu oknyomozó portálnak, az elmúlt években a lap munkatársa volt. Több nemzetközi újságíróprojektben segítette a határokon átívelő korrupciós ügyek, hatalmi visszaélések feltárását. ​A hortobágyi földmutyiról szóló riportjáért Hégető Honorka-díjat és Telenor-különdíjat kapott munkatársával közösen, egy másik írásáért pedig a Soma-díj zsűrije részesítette elismerésben. 

XS
SM
MD
LG