A keddi budapesti demonstráción a rendőrség összességében tiszteletben tartotta a gyülekezési jog gyakorlását – írta közleményében a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) civil jogvédő szervezet, amelynek megfigyelői jelen voltak a demonstráción. Tapasztalataik szerint a rendőri biztosítás célja nem az elrettentés volt, hanem a békés gyülekezés biztosítása és a közlekedés zavartalanságának fenntartása.
A TASZ ugyanakkor hangsúlyozza: az arányos és visszafogott rendőri fellépés nem csak a bejelentett és tudomásul vett rendezvények résztvevőinek jár; ugyanez az elbánás illeti meg a be nem jelentett gyűlések résztvevőit, valamint azokat, akik jövőbeli, politikai indokokból jogsértően megtiltott tüntetéseken fejezik ki a véleményüket. Mint írják:
„A gyülekezési jog védelme nem válhat szelektívvé: mindenkit megillet, aki békésen él vele. Még akkor is, ha maga a rendezvény jogi megítélése vitatott.”
A jogvédő szervezet megfigyelői jelen voltak a keddi demonstráción. Tapasztalataik szerint a rendőrség visszafogottan, a helyzethez igazodva járt el, a rendőri biztosítás célja nem az elrettentés volt, hanem a békés gyülekezés biztosítása és a közlekedés zavartalanságának fenntartása.
Megjegyzik, hogy a demonstráció folyamán a statikus, majd vonuló tömeg több részgyűlésre bomlott. Ezek felszámolása – igazoltatásokkal és a forgalom idő előtti visszaengedésével – a TASZ szerint elkerülhető lett volna, ám ettől eltekintve a rendőri jelenlét nem volt aránytalan vagy fenyegető. Úgy vélik:
„A hatóság inkább kezelte, mint akadályozta a tiltakozás spontán alakulását – ez az, ami egy demokratikus rendőri fellépésnél elvárható.”
A TASZ szerint a rendőrség azért is helyesen járt el, amikor nem akadályozta meg a demonstráció megtartását, mert az eseményt korábban korlátozni próbáló határozatot a Kúria hatályon kívül helyezte.
A demonstrációt eredetileg az Erzsébet hídra hirdették meg a szervezők, ám a rendőrség a közlekedés rendjére hivatkozva nem engedélyezte, ezért lett a helyszín a Ferenciek tere. A tüntetés szervezői fellebbeztek a döntés ellen, és a Kúria nekik adott igazat. A szervező Hadházy Ákos bejegyzéséből az derül ki, hogy erről csak a tüntetés megkezdése után értesültek. Mint a független képviselő írja: a Kúria szerint sem volt elfogadható a rendőrség indoka, amely szerint a tüntetők akadályozták volna a közlekedést. A demonstrációról itt olvashatja összefoglalónkat.
Arról, hogy a TASZ szerint mit kockáztatnak azok, akik úgy döntenek, hogy részt vesznek az idei Pride felvonuláson, itt írtunk.