2020-ban szerte a világon már 274 újságíró ül börtönben azért, mert a munkáját végezte - áll a Bizottság az Újságírók Védelméért (CPJ) nevű, a sajtószabadság előmozdításával foglalkozó amerikai non-profit szervezet éves tanulmányában.
Európában csak Oroszországban és Fehéroroszországban
zárnak még mindig börtönbe olyan újságírókat, akiknek az újságírói munkáját illegálisnak ítéli a hatalom. A világban a bebörtönzött újságírókat egyébként jellemzően államellenes bűnökkel, terrorizmussal, vagy mondjuk tiltott csoportok támogatásával vádolják.
Kína a listavezető 47 börtönben tartott újságíróval. Már tavaly is ők voltak az elsők globálisan, de idén még hét újságírót börtönbe küldtek a járvány miatti tudósításaikért. Vagy akár hivatalos vád nélkül is.
Zhang Zhan például Vuhanból tudósított a járvány kitörésekor, de az egyik videója után eltűnt. Később kiderült, hogy letartóztatták, és öt év börtön is várhat rá, hiszen "vitatkozott és kereste a bajt" a hivatalos indoklás szerint.
De például a tibeti Kunchok Tsephel Gopey Tsang 2009 óta tölti 15 éves börtönbüntetését, hivatalosan államtitkok nyilvánosságra hozatala miatt.
A második Törökörszág 37 fővel. Az országban még 2016-os puccskísérlet kapcsán börtönöztek be nem megfelelőnek ítélt újságírókat is, közülük el is engedtek embereket, de újak is csatlakoztak hozzájuk.
Az ország különlegessége, hogy az újságírókat védő ügyvédek is sokszor a rács mögött találhatják magukat emiatt. Iránban 15-öt számolt a szervezet, de csak december elsejéig mérték, azóta felakasztottak ott egy börtönben lévő újságírót.
A CPJ megjegyzi, hogy bár az USA-ban egy újságírót sem ítéltek börtönre, soha annyi támadás nem érte munkájuk végzése során őket, mint 2020-ban. 110 letartóztatás vagy vádemelés történt, és nagyjából 300 fizikai támadás. Ezek többségében egyébként a rendőröktől jöttek idén.
Európában is más típusú problémákkal küzd a sajtószabadság, nem a börtönnel vagy az újságírók kivégézésével. A Riporterek Határok Nélkül (RSF) alapján errefelé többek közt az álhírek, egyes médiakiadványok gazasági ellehetetlenítése és a tisztességes verseny hiánya, az újságírók vagy családtagjaik hatósági zaklatása vagy épp a járványra hivatkozva az információk eltitkolása lehet komoly probléma.
Ingyenes mobilalkalmazásunkkal bárhol és bármikor elérheti a Szabad Európa weboldalának tartalmát. Töltse le díjnyertes applikációnkat a Google Play vagy az Apple Store kínálatából!