Összesen 46 fővel és három kutyával indultak el a magyar mentőcsapatok csütörtök este Líbiába, ahol a hatalmas vihar gátakat tört át Derna kikötővárosban, a beáramló tengervíz pedig egész kerületeket pusztított el. Az áldozatok száma a húszezret is elérheti.
Várhatóan szombatra megérkeznek Dernába a magyar mentőcsapatok. Jelenleg egy Törökországból induló hajón tartanak a kikötővárosba, amelynek jelentős részét elárasztotta a tenger, miután a hétfői vihar gátakat rombolt le. Teljes önellátásra kell készülniük, a helyszínen nincs áram, ivóvíz és semmilyen utánpótlás. Tízezer eltűnt embert keresnek, egyre csökkenő eséllyel a túlélésre.
„Csapatunk ebben a pillanatban indult el 18 fővel Líbiába” – közölte csütörtök este 6 óra körül a Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat Facebookon. Fotókat is közzétettek, amelyeken épp rakodnak be a Liszt Ferenc repülőtéren a honvédség szállítógépébe.
„Életünk egyik legnehezebb néhány napja előtt állunk. Gondoljatok ránk és a velünk utazókra!” – írták a bejegyzésben.
A Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat és együttműködő partnerei (KÖTÉL, Zala Különleges Mentők, Pilisvörösvár ÖTE) a Budapest Mentőszervezet és az Életjel Mentőcsoport 46 fővel és három kutyával indult útnak a katasztrófa helyszínére.
Csütörtök este érkeztek meg a törökországi İzmirbe, ahol a török katasztrófavédelmi szervezet (AFAD) várta őket. A lerakodás után a város kikötőjébe mentek, ahonnan hajóval indultak tovább Líbia irányába.
„Hosszú és kalandos út vár ránk a tengeren” – írták.
Korábbi cikkünk a témában: Egész családok fulladtak meg a hirtelen érkező líbiai árvízben
A tragédia óta folyamatosan kapcsolatban állnak a líbiai hatóságokkal. 14 millió forintos keretösszeget biztosítottak annak érdekében, hogy a magyar mentőcsapatok elinduljanak a katasztrófa helyszínére – közölte Szijjártó Péter külügyminiszter.
A Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat, a Budapest Mentőszervezet és az Inter Rescue Mentőcsoport tagjai Törökországon keresztül jutnak el Líbiába, így az illetékes török hatóságok és a magyar nagykövetség diplomatái együtt dolgoznak azon, hogy a magyarok minél előbb megkezdhessék az életmentést Derna városában – írta a külgazdasági és külügyminiszter.
A halálos áldozatok száma átlépte a tizenegyezret, több mint tízezer ember sorsáról pedig semmit nem tudni a Líbia keleti részén fekvő Dernában, amelyet hétfőn árasztott el a tengervíz, miután két gát is átszakadt a heves esőzések miatt.
A Földközi-tenger partján fekvő várost kiürítik, csak a mentőegységek léphetnek be, hogy áldozatok és túlélők után kutassanak – közölte Szalám el-Fergáni, a helyi mentőszolgálat főigazgatója. A politikailag kettészakadt ország keleti részén tevékenykedő, nemzetközileg el nem ismert kormány egészségügyi minisztere, Otmán Abdul-Dzsalíl arról számolt be, hogy a halottakat tömegsírokba temetik Derna peremén és a környező településeken.
A líbiai Vörös Félhold tájékoztatása szerint a halálos áldozatok száma 11.300, 10.100 ember pedig eltűnt. A Daniel mediterrán viharban további mintegy 170 ember vesztette életét Líbia más részein.
Martin Griffiths, az ENSZ vészhelyzeti és humanitárius ügyekért felelős vezetője genfi sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy a világszervezetnek nehézséget okoz összehangolni a segítségnyújtást az ország nemzetközileg elismert kormányával és a Líbia keleti részét uraló hatóságokkal. Hozzátette, hogy a szükségletek és a halottak száma sem ismert.
A Líbia keleti részét sújtó humanitárius katasztrófa pontos léptékét továbbra sem ismerjük – hangsúlyozta a brit diplomata.
A héten már hajtottak végre sikeres akciót magyar mentőcsapatok külföldön. Kedden sikerült felszínre hozni az ezerméteres mélységben gyomorvérzést kapó Mark Dickey amerikai barlangkutatót a törökországi Morca-barlangból. A mentésben a Magyar Barlangi Mentőszolgálat is részt vett. Zádori Zsófia orvos műtötte meg lent, a barlangban az amerikait, majd hatvan óra alatt sikerült a felszínre hozniuk.
Ehhez kapcsolódóan: Egy hét után kimentették az amerikai kutatót a törökországi barlangból
Februárban Törökországban mentettek életeket magyar mentőcsapatok, miután a Richter-skála szerinti 7,8-as erősségű földrengés sújtotta Törökország és Szíria határvidékét, amelyben csaknem hatvanezren meghaltak.
Több magyar mentőcsapat is dolgozott a földrengés által érintett térségben. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Hunor mentőcsapata 44 hivatásos tűzoltóval, az Országos Mentőszolgálat hat munkatársával és két keresőkutyával.
Hozzájuk csatlakozott a Terrorelhárítási Központ 16 fős speciális egysége, a Magyar Honvédség öt katonaorvosa, illetve a Budapesti Műszaki Egyetem négy statikusszakértője, valamint a Baptista Szeretetszolgálat Huba Rescue 24 mentőcsapata, a Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat, az Életjel Mentőcsoport, a Magyar Református Szeretetszolgálat mentőkutyás, önkéntes kutató-mentő csoportja, a Budapest Önkéntes Mentőszervezet és a Katolikus Karitász közös mentőcsapata, a Hajdú Speciális Kutató-Mentő Egyesület, a Spider Mentőcsoport és a Főnix Speciális Mentők csapata.
A magyar mentőcsapatok összlétszáma 167 fő volt, akiket 29 mentőkutya segített. Összesen 35 túlélőt mentettek ki a romok alól, köztük legalább öt gyereket.