Érd 24 védőnői körzetéből hetet a város másik végére, hat kilométerrel távolabb költöztettek a szolgálat államosítása nyomán, a Dél-budai Centrumkórház Szent Imre Egyetemi Oktatókórház döntése alapján. Az önkormányzat és a szolgálatnak otthont adó épület tulajdonosa is állítja: ajánlottak megoldást a maradásra, de nem kaptak választ. A hét védőnői körzet több ezer családot szolgál ki.
Az önkormányzat fizette volna tovább a rezsit, beszállt volna a bérleti díjba is, míg a szolgálatnak helyet adó épület magántulajdonosa azt is felajánlotta, hogy felújítja az épületet, csak maradjanak a védőnők – értesült a Népszava. Hozzáteszik: a költözést a Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) is ellenezte.
A lap úgy tudja, hogy a város ellenzéki polgármestere, Csőzik László tavaly decemberben levélben kérte Bedros J. Róbert kórházigazgatót a döntés újragondolására, az épület tulajdonosa, egy cég pedig kezdeményezte a kórháznál, hogy kössenek használati szerződés. Nem kaptak választ a felajánlásra, arról sem értesítették őket, hogy még az év vége előtt átköltöztetik a védőnőket.
A hét védőnői körzet több ezer családot szolgál ki, akik most nehéz helyzetbe kerültek, mert nagy a távolság, a tömegközlekedés nehézkes, akinek nincs kocsija, az hat kilométert gyalogolhat Érd fenyves-parkvárosi és parkvárosi részéről, hogy elérje a szolgáltatást.
Az Országos Kórházi Főigazgatóság viszont állítja, hogy a Szent Imre kórházhoz semmilyen megkeresés nem érkezett a haszonélvezeti jog törlésével kapcsolatban, az ingatlant birtokló cég pedig a piaci ár három-négyszeresét követelte bérleti díjként, ezért csak a költözéssel lehetett biztosítani a folyamatos védőnői ellátást.
Magyarországon 2023. július 1-jével államosították a szektort, önkormányzati helyett központi, kórházi irányítás alá került a védőnők túlnyomó része. A Szabad Európa több cikkben is foglalkozott a százéves védőnői rendszer centralizációjának módjával, lehetséges következményeivel. Részletes, a megértést infografikákkal segítő elemzést olvashat a témában itt: