Főleg a Fülöp-szigetekről, mellette Vietnámból, Indonéziából, Mongóliából és Kirgizisztánból próbálnak egyszerűsített eljárással vendégmunkásokat behozni a hazai munkaerő-kölcsönző cégek a legkevesebbet fizető munkákra. A kormány három-négyszázezer ilyen távoli vendégmunkással tervezne, mert a környékről kevésbé akarnak Magyarországra jönni az alacsonyan képzett munkavállalók.
A már ittlévő durván nyolcvanezer fő mellé a kormány még két-háromszázezer migráns vendégmunkás Magyarországra hozatalát próbálja elérni – írja a Világgazdaság Czomba Sándor államtitkárra is hivatkozva.
Döntően képzetlen vagy a legalacsonyabb képzettségeket igénylő munkákra próbálnak olyan embereket hozni, akik olyan bérszinten is elvállalják ezeket a munkákat, amilyenen a magyarok már nem.
Karácsony Zoltán, a HR Portál munkaerőpiaci szakembere szerint
most az első számú célország a Fülöp-szigetek, de Vietnámból, Indonéziából, Mongóliából és Kirgizisztánból is toboroznak nagyobb számban munkavállalókat.
Eddig főleg a környező országokból próbáltak toborozni az iparági cégek, de Czomba államtitkár szerint ez meg fog változni. Azt nem közölte, hogy szerinte miért akarnak kevésbé Magyarországon dolgozni a környékbeli képzetlenebb munkavállalók.
Karácsony Zoltán szerint a migránsok többségét betanított munkára hozzák, de egyre több a szakmunkáskeresés is, például hegesztő, teherautó-sofőr, targoncás pozícióba is keresnek embereket.
Kiemelte, hogy folyamatosan bővül az olcsó munkaerőt megrendelni szándékozók köre, a gyártósori állások mellett már szolgáltatások is megjelentek, például szállodák takarítására is így keresnek munkaerőt.
A szakember elmondta, hogy bár a kormány egyszerűsítette a harmadik országból idecsábított vendégmunkások adminisztrációját, a toborzás átfutási ideje még mindig 14-15 hét.
A vendégmunkások behozása viszont csábító lehetőség lehet, miután folyamatosan bővül az érintett munkaerő-kölcsönzők köre.
„Gőzerővel zajlik a toborzás, eddig 25 kölcsönzőcég szerzett minősítést, hogy egyszerűsített eljárással vendégmunkásokat hozzon Magyarországra” – mondta a lapnak Karácsony.
A vendégmunkások, idénymunkások alapvetően korlátozott időre kapnak tartózkodási papírokat Magyarországon, de van lehetőségük arra is, hogy örökre itt telepedjenek le.
A cégeknek is jellemzően jobban megéri letelepíteni megfelelő, gyakorlott dolgozóit, mint cserélgetni őket. A Jász-Plasztik jászberényi akkumulátorgyáránál 2017-ben már a dolgozók fele nem volt magyar, akkor a cégtől azt közölték, hogy szeretnék, ha teljesen le is telepednének a migránsaik, és megtalálnák a jövőjüket az elöregedő Jászberényben.