Kijev arra készül, hogy helyreállítsa Szíriával diplomáciai kapcsolatait, miután az Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter vezette küldöttség Damaszkuszba látogatott, ahol találkozott a közel-keleti ország új vezetésével.
Az ukrán küldöttség december 30-án találkozott Szíria jelenlegi vezetőjével, Ahmed as-Sarával (Mohammed al-Golani, a Hajat Tahrír as-Sám [Levante Felszabadításáért Mozgalom], HTS parancsnoka) és más ideiglenes kormánytagokkal, akik december elején megbuktatták Bassár el-Aszad szír elnök Oroszország által támogatott kormányát.
„A diplomáciai kapcsolatok helyreállítására készülünk Szíriával, és a nemzetközi szervezetekkel való együttműködésre. Szeretnék köszönetet mondani a hírszerzésünknek, amiért biztosította a kapcsolatfelvételt, aminek eredményeként létrejöhetett ez a látogatás” – mondta Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön.
Az Aszadot megbuktató lázadók élén az Egyesült Államok és az EU által terroristaszervezetként nyilvántartott Hajat Tahrír as-Sám iszlamista csoport állt.
Korábbi cikkünk a témában: A szíriai rezsim bukása csapás Oroszországnak, de mit jelent az ukrajnai háborúra nézve?
Sará nyilvánosan ígéretet tett arra, hogy mérsékelt politikát fog folytatni a nők jogai, az országon belüli megbékélés és a nemzetközi közösséggel való kapcsolattartás területén, ugyanakkor a világ vezetői továbbra is óvatosak az új vezetőkkel szemben.
Ukrajna gyorsan lépett, felvette a kapcsolatot az új szíriai vezetőkkel, mondván, érdekelt a helyzet stabilizálásában. Úgy vélik, hogy Szíria biztonsága szempontjából alapvető fontosságú, hogy szüntessék meg az orosz katonai jelenlétet az országban. Zelenszkij a hét elején bejelentette, hogy Ukrajna ötszáz tonna búzalisztet szállított Szíriába a Gabona Ukrajnából kezdeményezés keretében.
Oroszország menedékjogot adott Aszadnak és családjának, miután december 8-án elmenekültek Damaszkuszból.
Moszkvai források szerint Oroszország diplomáciai és katonai szinten is kapcsolatban áll Szíria új vezetésével. Putyinnak főleg az országban működtetett orosz haditengerészeti és légi bázisainak sorsa fontos.
Több lap, köztük a The Washington Post is arról számolt be, hogy a szíriai felkelők mintegy 150 drónt, valamint egyéb titkos támogatást kaptak az ukrán hírszerzéstől az Aszad megbuktatásával végződő, gyors előrenyomulásuk előtt.