A szomszédoktól kapott maradékon él ez az afgán család

Élelmiszert koldulnak egy mecsetnél a muszlim szent böjti hónap, a ramadán idején Kabulban, Afganisztánban 2023. március 31-én

**EMBARGOED UNTIL OCTOBER 29 AT 0001 PRAGUE TIME**

Gul Hotak és családja naponta egyszer eszik – gyakran azt, amit a szomszédok meghagynak.

Hotak az egyetlen kenyérkereső a négytagú családban; a férje beteg, nem tud dolgozni. Ő maga ételért cserébe takarít. „A szomszédok néha adnak nekünk abból a kevés ételből, amit főznek – mondta a Kabulban élő Hotak a Szabad Európa által működtetett Azadi Rádiónak. – Mosok másokra, és adnak száraz kenyeret vagy bármit, ami előző estéről maradt. Így boldogulunk” – tette hozzá. Két kislánya van.

Hotak és családtagjai azok közé a milliók közé tartoznak, akik éheznek a világ legnagyobb humanitárius válságát átélő Afganisztánban.

Ehhez kapcsolódóan: Legalább 1,4 millió afgán lányt tiltottak el az iskolába járástól a tálib hatalomátvétel óta

Az ENSZ szerint Afganisztán mintegy negyvenmilliós lakosságának hetven százaléka nem jut elegendő élelemhez. A nők és a gyermekek viselik az éhezési válság legnagyobb terhét Afganisztánban, ahol ugrásszerűen megnőtt a szegénység és a munkanélküliség a tálibok 2021-es hatalomátvétele óta. Súlyosan megnyirbálták a nők jogait, egyebek mellett sok nőt eltiltottak az otthonán kívüli munkavégzéstől. A nem házas vagy férfi gyámmal, mahrammal nem rendelkező nők még szigorúbb korlátozásokkal szembesülnek. Sokan még a humanitárius segélyekhez sem tudnak hozzáférni.

Fiatal lány koldul az utcán Kabulban 2008. szeptember 8-án (képünk illusztráció)

„Megbolondulok”

Zajnab és öt gyermeke gyakran nem tudja, honnan szereznek élelmet következő étkezésükhöz. A 32 éves nő szakácsként dolgozott, a tálib hatalomátvétel után azonban elvesztette az állását. Szenvedélybeteg férje néhány évvel ezelőtt eltűnt, így egyedül kell gondoskodnia a gyermekeiről. „Néha még száraz kenyér sem jut, és a gyerekeim éhesen mennek aludni – mondta az afgán fővárosban élő nő az Azadi Rádiónak. – Ma este is csak száraz kenyeret és teát kaptak. (…) Éhes vagyok. Nagyon fáj a fejem. Imádkoztam és sírtam, kértem az Istent, hogy oldja meg a problémáinkat. Úgy érzem, megbolondulok.”

Szimin szintén egyedül tartja el öttagú családját. A 42 éves asszony azt mondja, még a legalapvetőbb élelmiszerekre sincs pénze. „A nővéremékhez mentem, mert nem volt se hagymám, se krumplim – mesélte az Azadi Rádiónak. – Adott néhány fej hagymát és egy kis pénzt, hogy vegyek krumplit a boltban. – Hónapok óta nem tudja fizetni a lakbért, kilakoltatási felszólítást kapott a főbérlőtől. – A tulajdonos tíz napot hagyott arra, hogy elhagyjuk a házat – mondta. – Nem tudom, mit tegyek. Nagyon elegem van az életből.”

Ehhez kapcsolódóan: „Eláraszt a nyomor” – a tálibok aratási adója kifacsarja az elszegényedett afgán gazdákat

„Döbbenetes alultápláltság”

A nőket és a gyermekeket érinti leginkább az afganisztáni éhezési válság. A Vöröskereszt és a Vörös Félhold Társaságok Nemzetközi Szövetsége (IFRC) október 17-én közölte, hogy az ország kórházaiban a gyermekek akut alultápláltságának riasztó eseteit regisztrálták. „Döbbenetes országunkban az alultápláltság mértéke” – mondta Mohammad Nabi Burhan, az Afgán Vörös Félhold Társaság főtitkára.

Mindeközben a Világélelmezési Program arra figyelmeztet, hogy a humanitárius segítségre szoruló mintegy tizenkétmillió afgánnak csak a felén képes segíteni. Ennek oka a nemzetközi finanszírozás súlyos hiánya – mondta Zjauddin Szafi, a WFP afganisztáni szóvivője az Azadi Rádiónak. „Nem tudunk több emberen segíteni.”

Ehhez kapcsolódóan: Rendkívül száraz és meleg tél nehezíti az életet Afganisztánban
Írta Satar Furogh és Ahmad Hanayesh.