Óriási nyereséget jelentettek idén az első fél évben a hazai bankok. Csaknem ezermilliárd forintos összesített profitjuk háromszor akkora, mint a járvány előtti 2019-es első félévi, és négyszer akkora, mint a tavalyi első félévi. Eközben a családok egyre kevesebb pénzt tartanak magyarországi bankoknál.
A magyar bankrendszer idén az első fél évben 978 milliárd forintos profitot jelentett összesen – derült ki az MNB előzetes tájékoztatójából. Ez óriási rekordnyereségnek számít, azt jelenti, hogy a bankok profitja háromszor akkora volt, mint a járvány előtti 2019-es első félévi, és például négyszer akkora, mint a tavaly az első félévi.
A majdnem ezermilliárdos nyereségből 676 milliárd forintnyi profitot belföldön hoztak össze. A bankok díj- és jutalékbevételei is igen komolyan emelkedtek, de elsősorban a banki kamatbevételek ugrottak az egekbe az első fél évben.
A bankoknál emellett folyamatosan csökken a betétállomány, a vállalati betétek állománya idén az első fél évben durván hat, a háztartási betéteké pedig újabb nyolc százalékkal esett.
Az elképesztően magas jövedelmezőség egyébként annak is figyelmeztető jele lehet, hogy a szektorban nem túl erős a verseny.
„A bankok közti verseny viszont jelentősen csökkent Magyarországon az elmúlt tizenkét év során. Részben azért, mert a kormány is oligopolista bankrendszert akart kialakítani. Ennek egyik eszköze egyébként épp az adórendszer, a különadók bevezetése volt. A kisebb bankok közül végül többen kiléptek a piacról, ami masszívan növelte a koncentrációt az iparágban” – magyarázta tavaly Muraközy Balázs, a Liverpooli Egyetem és a budapesti Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont (KRTK-KTI) közgazdaságtan-kutatója